Kraków w Gdyni, czyli „KFF na fali” podczas 43. FPFF

Kraków w Gdyni,  czyli „KFF na fali” podczas 43. FPFF

Program filmowy 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to łącznie 50 filmów startujących w Konkursie Głównym, Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych, ale również liczne sekcje pozakonkursowe. Wśród nich filmy nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji „KFF na fali” znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.

– Na 15-lecie Krakowskiej Fundacji Filmowej pokażemy w Gdyni filmy, jakie kochamy najbardziej: z wyrazistymi bohaterami, mocnymi tematami, starannie zrealizowane, uczciwe. Na festiwalu filmów fabularnych przedstawimy różne oblicza współczesnego dokumentu i jedną animowaną perełkę. Nie przeoczcie! – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„O ojcach i synach”, reżyseria: Talal Derki
Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu (Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych 58. KFF)

Jak wygląda z bliska życie dżihadystów? Reżyser zdobył zaufanie rodziny islamskiego fundamentalisty, z którą spędził ponad dwa lata, filmując domową codzienność i walkę z wrogiem. W cieniu toczącej się wojny dorasta najmłodsze pokolenie bojowników dżihadu.

„Over the Limit”, reżyseria: Marta Prus
Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego (Konkurs Polski 58. KFF)

Dwudziestoletnia Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. W przygotowaniach do olimpiady w Rio de Janeiro pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje.

„Miłość bezwarunkowa”, reżyseria: Rafał Łysak
Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu (Konkurs Polski 58. KFF)

Autotematyczny charakter dokumentu Rafała Łysaka pozwala zbliżyć się do nietypowej relacji dwudziestokilkulatka i jego babci. Kobieta nie potrafi zaakceptować homoseksualizmu wnuka, mimo że jest on dla niej kimś bardzo ważnym.

„Siostry”, reżyseria: Michał Hytroś
Srebrny Smok dla najlepszego filmu dokumentalnego (Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych 58. KFF)

Podkrakowskie Staniątki: za wielowiekowym murem kryje się najstarszy w Polsce żeński klasztor sióstr Benedyktynek. Jego mieszkankami są pogodne staruszki, nie stroniące od żartów, gier słownych i drobnych uszczypliwości. Kamera obserwuje je przy pracy i modlitwie.

„III”, reżyseria: Marta Pajek
Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu animowanego (Konkurs Polski 58. KFF)

Kolejna część animowanego tryptyku, w której autorka wraca do koncepcji figury niemożliwej. Tym razem ma ona ilustrować relacje damsko-męskie.

Więcej informacji o filmach (KLIKNIJ).

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.

KFF_logo_CMYK.jpg