Krzysztof Kieślowski na FPFF w Gdyni!

Krzysztof Kieślowski na FPFF w Gdyni!

W związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało cykl przedsięwzięć pod nazwą „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego”. Zasadniczą część tego projektu stanowi wystawa „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego” poświęcona życiu i twórczości reżysera, ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W ramach ekspozycji zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja programów, plakatów, katalogów, a także publikacji poświęconych „Dekalogowi” oraz wydań dvd filmu z całego świata. Ważnym uzupełnieniem będą autorskie scenariusze i scenopisy do poszczególnych odcinków serii oraz nagrody i wyróżnienia, które film otrzymał na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Druga wystawa, którą będzie mogła obejrzeć gdyńska publiczność to „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie”. Na ekspozycję tę złoży się ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976 – 1994. Obok prac polskich artystów (m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Andrzeja Krauze) na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty hiszpańskie, włoskie, japońskie, koreańskie, węgierskie, duńskie. Część z nich to egzemplarze unikatowe, wydrukowane w bardzo niskim nakładzie.

Podczas 36. FPFF odbędzie się również sympozjum międzynarodowe „Kieślowski i jego uczniowie” z udziałem współpracowników reżysera, aktorów występujących w jego filmach oraz jego uczniów. Ponadto, odbędzie się promocja dwóch publikacji: wydanej w nowej szacie graficznej książki Stanisława Zawiślińskiego pt. „Kieślowski. Ważne, żeby iść” oraz polsko – angielskiego katalogu muzealnego „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego”.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Wydawnictwo Skorpion, Studio Filmowe Tor oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerzy wydarzeń podczas 36. FPFF: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni.