Mobilne Studio Filmowe

Mobilne Studio Filmowe

W sąsiedztwie Teatru Muzycznego od kilku dni parkuje autobus, który ma szansę odmienić pracę młodych filmowców. To cinebus – autorski projekt operatora filmowego Sławomira Idziaka.

Cinebus to mobilne studio filmowe, nad którym pracujemy od trzech lat. Chodzi o to, by w ramach środków, którymi dysponują szczególnie młodzi filmowcy, robić filmy taniej. A dzięki nowym narzędziom, zastosowanym w cinebusie, to studio im to ułatwia. Za pomocą tego autobusu można zrealizować film od początku do końca i to jest główne założenie – opowiada Sławomir Idziak, pomysłodawca projektu.

W filmowym autobusie są: garderoba, montażownia i zaplecze socjalne. W namiocie znajdującym się na wyposażeniu mobilnego studia, istnieje możliwość przeglądania materiału w sali projekcyjno-wykładowej, która wymiennie może stać się także studiem wyposażonym w green screen.

Autobus umożliwia transport sprzętu, na planie staje się również ośrodkiem produkcji, umożliwia przeprowadzenie wstępnej postprodukcji i udźwiękowienia. Czy ma szansę stać się elementem dużych produkcji?

To nigdy nie było w planach. Może być częścią dużego filmu, ale to mniej mnie interesuje. Przyzwyczajenia produkcyjne zwłaszcza filmowców doświadczonych niekoniecznie pozwalają na takie rozwiązania – zaznacza wybitny operator. – Młode pokolenie chce robić filmy ekonomicznie, szuka nowych narzędzi, łatwiej im dostosować się do nowych trendów i to oni są moim priorytetem.

KS 

źródło: Gazeta Festiwalowa