Muzyka filmowa, i nie tylko, na 43. FPFF

Muzyka filmowa, i nie tylko, na 43. FPFF

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obok licznych pokazów filmowych odbędą się wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej oddadzą hołd Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi z okazji 90. urodzin artysty. Z własnym recitalem do Gdyni przyjedzie Leszek Możdżer. Szlagiery muzyki rozrywkowej wykona wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Z kolei z programem „100 lat muzyki filmowej” wystąpi L.U.C. wraz z międzynarodowym zespołem Rebel Babel Ensemble.

Thank You For The Music! Dudusiowi – Młoda Fala

Legenda polskiego jazzu, nazywany lwem saksofonu albo po prostu: jazzman i kompozytor muzyki filmowej. Jerzy Duduś Matuszkiewicz obchodzi w tym roku 90. urodziny, które postanowiliśmy uczcić wyjątkowym koncertem podczas imprezy Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Szkoły Wajdy na 43. FPFF.

Czym byłyby filmy „Janosik”, „Czterdziestolatek”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” czy „Alternatywy 4”, gdyby nie muzyka Jerzego Dudusia Matuszkiewicza? Saksofonista, który grał z Krzysztofem Trzcińskim (później Komedą) w zespole Melomani, jest jednym z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej do niemal 200 polskich filmów i seriali. Ale to także „Duduś” napisał muzykę do takich szlagierów jak „Czterdzieści lat minęło”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki Szybki Bill” czy „Wojna domowa”. Muzyk w swojej twórczości łączy przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście święta polskiego filmu w Gdyni. Najważniejsze jednak, że przez kilkadziesiąt lat stworzył tyle wspaniałych kompozycji, a jego twórczość jest powszechnie znana zarówno starszemu jak i młodszemu pokoleniu.

Dlatego mówimy „THANK YOU FOR THE MUSIC! Dudusiowi – Młoda Fala” i zapraszamy na wieczór szkół filmowych, którego punktem wyjścia jest twórczość tego wybitnego jazzmana i kompozytora filmowego. Specjalnie na tę okazję nasze zaproszenie przyjęli muzycy polskiej sceny jazzowej: Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofony), Zbigniew Namysłowski (saksofony), Przemek Dyakowski (saksofony, prowadzenie koncertu), Wojciech Karolak (organy), Piotr Lemańczyk (kontrabas), Marcin Wądołowski (gitary, śpiew), Adam Czerwiński (perkusja, kierownictwo muzyczne), Sonia Bohosiewicz (śpiew), Joanna Knitter (śpiew), L.U.C (śpiew, rap, elektronika), Vadim Brodski (skrzypce), DJ J
i zaproszeni goście.

Koncert zaplanowano na czwartek, 20 września, i będzie to część imprezy szkół filmowych, która co roku odbywa się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jej organizatorami są: Gdyńska Szkoła Filmowa oraz Szkoła Wajdy. Na wydarzenie obowiązują zaproszenia, ale do sprzedaży trafi limitowana pula biletów.

Leszek Możdżer

Już po raz kolejny podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie można wysłuchać recitalu fortepianowego Leszka Możdżera. Artysta wystąpi ze specjalnie przygotowanym programem na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni w piątek, 21 września. Jego koncert zaplanowano zaraz po Młodej Gali i będą na niego obowiązywać odrębne zaproszenia. 


Vadim Brodski i Cappella Gedanensis

Wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, wystąpi w Teatrze Miejskim w Gdyni w czwartek, 20 września 2018 roku, o godzinie 19.00. Artyście towarzyszyć będzie gdański zespół wokalno-instrumentalny, Cappella Gedanensis. Specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę usłyszeć będzie można interpretacje wybranych słynnych polonezów.

Muzycy zaprezentują ponadto muzykę rozrywkową wielu epok. Wśród doskonale znanych utworów pojawią się Melodie cygańskie Sarasatego, Medytacja Masseneta czy Introdukcja i Rondo Cappriccioso Saint-Saënsa. Usłyszeć będzie można również, z towarzyszeniem bandu, interpretacje kompozycji Phila Woodsa, Waltera Marphy czy syna wirtuoza, Juliana Brodskiego, który zagra na saksofonie.

Vadim Brodski urodził się w 1950 roku. Jest potomkiem znakomitego Adolfa Brodskiego, pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego. Mając jedenaście lat, wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. Pod koniec lat siedemdziesiątych zamieszkał w Warszawie, a od 1986 roku mieszka w Rzymie. Zdobył pierwsze nagrody we wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył, między innymi w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 1977 roku.

L.U.C. i Rebel Babel Ensemble

Międzynarodowa, transkulturowa i eklektyczna Grupa Rebel Babel Ensemble wystąpi w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w festiwalowy wtorek, 18 września 2018 roku, o godzinie 20.00, pod kierownictwem współzałożyciela zespołu Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, laureata Paszportu Polityki i Mateusza Trójki.

Na scenie pojawią się kompozytorzy, soliści i aktorzy: Krzysztof Herdzin, Maciej Obara, Pawbeats, Łukasz L.U.C. Rostkowski, Tamara Arciuch, The Whoop Group. Artyści zreinterpretują repertuar zarówno wybitnych twórców muzyki filmowej – Krzysztofa Komedy, Bronisława Kapera, Henryka Kuźniaka, Jana A.P. Kaczmarka – jak również mniej znanych, a równie wartych promowania w Polsce i na świecie – Władysława Daniłowskiego, Aleksandra Tansmana czy Henryka Warsa, twórcy m.in. muzyki do pierwszego zachowanego polskiego filmu dźwiękowego „Na Sybir” w reżyserii Henryka Szaro.

Kompozycje muzyki filmowej w nowoczesnych aranżacjach zagrane z ogromną siłą i werwą przez ogromny Big Band złożony z zawodowych muzyków jazzowych Rebel Babel Commanders, w którego skład wchodzi także żywiołowy The Whoop Group, oraz lokalnych orkiestr dętych stworzą niepowtarzalną mieszankę muzyki filmowej, elektroniki, jazzu, hip-hopu i folku.

Sprzedaż biletów na koncerty (poza recitalem Leszka Możdżera) rozpocznie się 5 września. 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.