Na Horyzoncie – filmy z Wrocławia w Gdyni

Na Horyzoncie – filmy z Wrocławia w Gdyni

Festiwal Filmowy w Gdyni w ramach współpracy z MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu zaprasza na pokazy filmów nagrodzonych na ostatniej edycji imprezy.

W programie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazły się cztery mocne tytuły ostatniej, 14. edycji Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, który trwał w dniach 24 lipca – 3 sierpnia 2014 roku.

Z Wrocławia przyjeżdżają do Gdyni główni laureaci konkursów: „Biały cień” Noaza Deshe, „Zjazd absolwentów” Anny Odell, a także filmy twórców od lat związanych z wrocławskim festiwalem: „Żona p olicjanta” Philipa Gröninga i „Biały Bóg” Kornéla Mundruczó. Różne odcienie kina, świetnie definiujące ducha nowohoryzontowości – mówi Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna T-Mobile Nowe Horyzonty. – To świetna okazja, aby polskie kino „przejrzało się” w kinie międzynarodowym.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, Michał Oleszczyk, podkreśla radość ze współpracy między festiwalami: Po „Gdyni na Horyzoncie” pora na Horyzonty w Gdyni. Obecność najlepszych filmów nowohoryzontowych umożliwi naszym widzom poszerzenie festiwalowego doświadczenia o nowe, odważne kino artystyczne z całego świata.

„Biały Bóg” Kornéla Mundruczó (Węgry, Niemcy, Szwecja 2014), to, wedle słów reżysera, połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście a także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie. Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów-mieszańców. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena.

W filmie „Biały cień” (Tanzania, Niemcy, Włochy 2013) reżyser Noaz Deshe opowiada o dramacie albinosów w Tanzanii, Kenii i Kongo. Film otrzymał Nagrodę Luigi De Laurentis za debiut na festiwalu w Wenecji, jest także zwycięzcą Nowych Horyzontów i laureatem Nagrody Publiczności w 2014 roku.

„Zjazd absolwentów” (Szwecja 2013), to wielopiętrowy film znanej z kontrowersyjnych akcji szwedzkiej artystki Anny Odell jest jednocześnie fabułą, dokumentem i performance’em. Wielokrotnie nagradzany film (m.in. w Wenecji) jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu – w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.

Philip Gröning jest autorem scenariusza, zdjęć i jednocześnie reżyserem filmu „Żona policjanta”(Niemcy 2013), laureata Nagrody Specjalnej w Wenecji. Młode małżeństwo, na pierwszy rzut oka bardzo szczęśliwe. Ona realizuje się jako matka, a uśmiechnięty mąż pracuje w policji. Jednak za drzwiami ich domu rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. Gnębiony przez niespełnione aspiracje mężczyzna zaczyna znęcać się nad żoną.

T-Mobile Nowe Horyzonty ma status Partnera 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Podczas ostatniej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty Festiwal w Gdyni zaprezentował autorski program pokazów zaproponowany przez Michała Oleszczyka. Była to podwójna projekcja filmowa, utrzymana w tradycji amerykańskiego „double-bill”, w trakcie której widzowie obejrzeli dwa filmy z 1971 roku: jeden zagraniczny („Ponure chwile” Mike’a Leigh) i jeden polski („Za ścianą” Krzysztofa Zanussiego). Tytuły były dobrane w taki sposób, aby filmy wchodziły ze sobą w dynamiczny dialog tematyczny, formalny, kulturowy. Po zakończonym pokazie Michał Oleszczyk poprowadził warsztaty z publicznością, w trakcie których wspólnie z widzami przeanalizował podobieństwa i różnice między dwoma filmami.