Nie żyje Grzegorz Królikiewicz

Nie żyje Grzegorz Królikiewicz

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Grzegorza Królikiewicza, reżysera, scenarzysty, pedagoga i profesora sztuk filmowych. Artysta miał być gościem specjalnym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. 21 września 2017 roku, przed projekcją filmu „Na wylot”, pamięć Reżysera uczczono minutą ciszy.

Grzegorz Królikiewicz, urodzony w 1939 roku, był jednym z ważniejszych dokumentalistów swojego pokolenia. Konsekwentnie rozwijał autorskie kino fabularne. Otrzymał w Gdyni w 1993 roku Złote Lwy za film „Przypadek Pekosińskiego”.

Filmów dokumentalnych, które realizował od 1969 roku, miał na swoim koncie blisko trzydzieści. Są to między innymi: „Łapa, czyli paradoks o aktorze”, „Tańcz”, „Próby do Prób”, „Człowiek ze studni”, „Wierność”, „Idź”. Od 1971 roku Grzegorz Królikiewicz był związany z Telewizją Polska, dla której tworzył spektakle teatralne realizowane metodą filmową: „Fausta”, „Kronikę Polską Galla Anonima”, „Zakręt”, „Sąd nad Brzozowskim”, „Zdania i uwagi”, „Anatomię sumień”, „Wieczernik” i inne. W latach 1976-78 kierował telewizyjną Redakcją Faktu.

W 1972 roku zadebiutował w kinie fabularnym, jednak odwołującym się do autentycznych wydarzeń. Głośny film „Na wylot” to psychologiczna rekonstrukcja zbrodni, dokonanej w latach trzydziestych przez młode małżeństwo ubogich inteligentów. Artysta rozwijał swój oryginalny styl, realizując kolejne filmy: „Wieczne pretensje” (1974), „Tańczącego jastrzębia” (1977), „Fort 13” (1983) i „Zabicie ciotki” (1984). W 1993 roku nakręcił „Przypadek Pekosińskiego”, za który otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Specjalną Festiwalu w Karlovych Varach. W Gdyni prezentowano również ostatni film w jego dorobku, „Sąsiady” z 2014 roku.

Grzegorz Królikiewicz był absolwentem Wydziału Reżyserii i wykładowcą Łódzkiej Szkoły Filmowej, nauczycielem wielu pokoleń filmowców, nosił tytuł profesora nauk filmowych. Był autorem wielu książek poświęconych teorii kina. Grzegorz Królikiewicz zmarł w nocy z 20 na 21 września 2017 roku w wieku 78 lat.