Nie żyje Kazimierz Kutz

Nie żyje Kazimierz Kutz

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci reżysera filmowego, teatralnego i telewizyjnego, Kazimierza Kutza. Wybitny twórca polskiego kina, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich, był również politykiem i osobowością życia publicznego, przez wiele lat posłem i senatorem. Dwukrotnie zdobywał najważniejszą nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach i całe życie był związany z Górnym Śląskiem, a jego mała ojczyzna była dla niego silną inspiracją w pracy reżyserskiej. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w 1955 roku jako asystent Andrzeja Wajdy przy pracy nad Pokoleniem. Był już wówczas absolwentem PWST w Łodzi. Jego samodzielnym debiutem reżyserskim był w 1959 film Krzyż walecznych, po którym zrealizował obrazy: Nikt nie woła, Ludzie z pociągu według opowiadania Mariana Brandysa, parareporterski Ktokolwiek wie… oraz komedia Upał, nad którą pracował wraz z twórcami Kabaretu Starszych Panów.

Wśród jego najważniejszych artystycznych dokonań jest filmowa trylogia śląska: Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971) i Paciorki jednego różańca (1979). Za ten ostatni film Kazimierz Kutz otrzymał w 1980 roku Grand Prix 7. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Po raz drugi triumfował na Festiwalu podczas jego 19. edycji w 1994 roku, kiedy Złotymi Lwami nagrodzono film Zawrócony

Kazimierz Kutz był również reżyserem teatralnym. Wyreżyserował m. in. Śmierć gubernatora L. Kruczkowskiego w Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Koncert H. Bahra w Teatrze Klasycznym w Warszawie, Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna I. Bresana w Teatrze na Woli w Warszawie, Kopciucha J. Głowackiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Dwoje na huśtawce W. Gibsona w Scenie na Piętrze w Poznaniu. Dla Teatru Telewizji zrealizował m. in. Sceny z życia Molly Golighly wg Śniadania u Tiffany’ego T. Capote, Opowieści Hollywoodu C. Hamptona, Kolację na cztery ręce P. Barza.

W latach 1972-76 kierował Zespołem Filmowym Silesia. Następnie w latach 1984-87 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego Kadr. Wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz na Wydziale Reżyserii PWST w Krakowie.

W latach 1997-2007 oraz ponownie w latach 2011-2015 był senatorem RP. W kadencji 2001-05 pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. W latach 2007-2011 był posłem na Sejm RP.

Reżyser zmarł 18 grudnia 2018 roku. W lutym skończyłby 90 lat.Fot. Maciej Kosycarz. Zdjęcie wykonano podczas 32. edycji Festiwalu w Gdyni w 2012 roku.