Panel Wydawnictwa PWSFTViT i Filmoteki Narodowej o przedwojennej polskiej kinematografii

Panel Wydawnictwa PWSFTViT i Filmoteki Narodowej o przedwojennej polskiej kinematografii

23 września zapraszamy do Gdyńskiego Centrum Filmowego na panel Wydawnictwa PWSFTViT i Filmoteki Narodowej o przedwojennej polskiej kinematografii: promocja książki profesora Edwarda Zajička „Zarys historii gospodarczej Kinematografii polskiej. Tom 1. Kinematografia wolnorynkowa w latach 1896 – 1939” oraz studium przypadku: eksperymenty początków kina dźwiękowego – rekonstrukcja „Halki” (1929/1932).

O książce

Książka „Zarys historii gospodarczej Kinematografii polskiej. Tom 1. Kinematografia wolnorynkowa w latach 1896 – 1939” profesora Edwarda Zajička (Wydawnictwo PWSFTViT w Łodzi) to rezultat wieloletnich badań autora: dzieje polskiej kinematografii od jej początku poprzez charakterystykę systemów prawnych, organizacyjnych, opis instytucji i postaci, które wpływały na kształt polskiego filmu. To jedyna książka, w której czytelnicy znajdą historie wytwórni filmowych, kolejnych ustaw, słynnych producentów i szefów kinematografii. Książka w pierwszej wersji opublikowana została w roku 2008; obecne wydanie zostało uzupełnione oraz wzbogacone o ilustracje, fotosy, unikatowe zdjęcia ilustrujące realia przedwojennej kinematografii.

Projekt rekonstrukcji filmu „Halka”

Filmoteka Narodowa przedstawi studium przypadku: projekt rekonstrukcji filmu Konstantego Meglickiego „Halka”. Blisko trzy lata po premierze, która odbyła się w 1929 roku, film został przemontowany, udźwiękowiony i ponownie wszedł na ekrany już jako film dźwiękowy. Film nie był znany powojennej publiczności. Dotychczas w obiegu był jedynie końcowy fragment pierwotnej, niemej wersji filmu z 1929 roku. W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowały się także obszerne fragmenty materiałów do wersji udźwiękowionej z 1932: ściętego negatywu obrazu, negatywu dźwięku, odrzutów dźwiękowych oraz kopii roboczej. Przez dziesięciolecia stan ich zachowania nie pozwalał na eksploatację. Dopiero technologie cyfrowe umożliwiły ich zabezpieczenie w postaci cyfrowej. Filmoteka Narodowa podjęła się także restauracji filmu – w wersji pierwotnej, niemej oraz częściowo – dźwiękowej.

Festiwalowej publiczności zostaną zaprezentowane scyfryzowane fragmenty filmu „Halka” i przedstawiona przez naszych specjalistów skala wyzwania, zarówno technologicznego jak i merytorycznego, z jakim musiała się zmierzyć Filmoteka Narodowa w trakcie prac nad tym projektem.

W spotkaniu wezmą udział m.in. Michał Pieńkowski (Filmoteka Narodowa) i dr Anna Wróblewska (redaktor książki).

Termin i miejsce spotkania: 23 września | 11:00 – 12:30 | Gdyńskie Centrum Filmowe – Sala Morskie Oko