Philip LaZebnik: Wydobyć emocje z widza

Philip LaZebnik: Wydobyć emocje z widza

Spotkanie on-line z Philipem LaZebnikiem pokazało, że pojęcia takie jak lokalność i globalność nie mają dla scenarzysty większego znaczenia. Liczą się przede wszystkim emocje, które daną historią można wydobyć z widza. Spotkanie było częścią Gdynia Industry podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Philip LaZebnik to amerykański scenarzysta filmów pełnometrażowych i seriali, zawodowo związany z Disney Studios i Dream Works. Zasłynął jako autor scenariuszy do tak kultowych filmów animowanych, jak „Pocahontas”, „Mulan” czy „Książe Egiptu”. W ostatnich latach przeniósł się do Danii, gdzie pracuje przy europejskich produkcjach dla młodzieży. LaZebnik przyjął zaproszenie organizatorów FPFF w Gdyni i przygotował wykład na temat procesu pisarskiego, a także swojej wieloletniej kariery.

– Ludzie często pytają mnie, czym różni się praca dla wielkich wytwórni filmowych w Hollywood od przygotowywania scenariuszy na rynek europejski. I ciągle powtarzam to samo: w zasadzie to niczym. Nieważne, czy mówimy o filmie, którego budżet wynosi 300 milionów dolarów, czy też o produkcji za 3 miliony euro, jako scenarzysta zawsze korzystam z tych samych narzędzi. Skupiam się na historii, bohaterach, a przede wszystkim na emocjach, które jestem w stanie poruszyć w widzu – mówił LaZebnik.

Tłumaczył, że przez lata narosło wiele stereotypów wokół tego, jak wygląda praca scenarzystów w Los Angeles.

– Kiedy zaczynałem pracę dla Disneya, wydawało mi się, że proces pisania będzie się odbywał w korporacyjnym reżimie, że wszystko będzie kręciło się wokół wywiadów grupowych, badań na temat oczekiwań widowni i marketingu. Ale muszę powiedzieć, że pozytywnie mnie zaskoczyło, że nic takiego nie miało miejsca. Panował tam wyraźny podział między pracą artystów a działu biznesowego. Wszystko zależało od moich kreatywnych decyzji – wspominał LaZebnik. – Dzisiaj może faktycznie coś się zmieniło i wygląda to już nieco inaczej. Ale wtedy liczyła się przede wszystkim wrażliwość, którą scenarzysta przelewał na papier.

Wykład mistrzowski Philipa LaZebnika pt. „Myśl globalnie, pisz lokalnie” można znaleźć na kanale YouTube FPFF w Gdyni.

Mateusz Demski

Gazeta Festiwalow Klaps