Piątek, 21 września 2018 roku, na 43. FPFF

Piątek, 21 września 2018 roku, na 43. FPFF

W przeddzień finałowych rozstrzygnięć na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych widzowie nadal mogą oglądać większość filmów z Konkursu Głównego. Uroczyste pokazy na Dużej Scenie Teatru Muzycznego, połączone ze spotkaniami z twórcami, to w piątek, 21 września: o godzinie 10.00 „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, o godzinie 12.30 „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, o godzinie 15.30 „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka a godzinie 18.00 w „Eter” Krzysztofa Zanussiego. Pokazy prasowe w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego rozpoczynają się o godzinie 9.30 filmem Janusza Kondratiuka. Widzowie uczestniczący w pokazach festiwalowych w Multikinie również mogą spotkać się z twórcami. Będzie tak po seansie „Zabawy zabawy” Kingi Dębskiej o godzinie 16.00, a następnie „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej o godzinie 19.30. Oba pokazy w sali nr 2.

W ramach sekcji Czysta Klasyka 21 września o godzinie 11.00 zapraszamy na film „Sanatorium pod Klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Po seansie w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie można spotkać się z operatorem zdjęć, Witoldem Sobocińskim. W tym samym miejscu o 14.30 zaprezentujemy jeden z wybitnych filmów kina moralnego niepokoju, „Bartwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego. Reżyser weźmie udział spotkaniu po filmie. Festiwal jest okazją, by na kinowym ekranie obejrzeć także inne znakomite polskie filmy, odnowione cyfrowo. W sali Goplana w piątek pokażemy również „panny z Wilka” Andrzeja Wajdy i „Eroicę” Andrzeja Munka, o godzinie 17.30 i 22.45. Obok, w kameralnej Sali Morskie Oko, na godzinę 13.15 zaplanowaliśmy Pokaz Specjalny In Memoriam filmów w reżyserii Antoniego Krauze: „Meta” i „Monidło”.

Sekcja Polonica w piątek to aż cztery projekcje w gdyńskim Multikinie. O godzinie 12.30 zapraszamy na „Szron” w reżyserii Sharunasa Bartasa oraz spotkanie po filmie, w którym udział weźmie Andrzej Chyra. O godzinie 18.00 z kolei zapraszamy na „W cieniu drzewa” Hafsteinna Gunnara Sigurdsonna. Filmy te można zobaczyć w Multikinie. Zapraszamy również na film „Żniwa” Etienne Kallosa, który wyświetlimy o godzinie 17.00. O godzinie 20.00, w tej samej sali, zaprezentujemy też „Kawki na drodze” w reżyserii Olmo Omerzu. Po filmie zapraszamy na spotkanie z Natalią Grzegorzek, producentką filmową.

W ramach historycznej sekcji 100 Lat Niepodległości w piątek zapraszamy do Konsulatu Kultury na bezpłatny pokaz filmu Stanisława Różewicza z 1967 roku „Westerplatte”, uznanego przez krytyków za jeden z najwybitniejszych rodzimych filmów o wojnie. Pokaz rozpocznie się w samo południe. Do tego samego miejsca warto też wybrać się na pokazy filmów z Konkursu Inne Spojrzenie: „53 wojny” Ewy Bukowskiej, „Moja polska dziewczyna” Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka, „Nina” Olgi Chajdas oraz „Okna, okna” Wojciecha Solarza. Z kolei „Monument” Jagody Szelc pokażemy przed południem w Multikinie, a „dzień czekolady” Jacka piotra Bławuta w sali Goplana GCF.

Dwa dokumenty, „Dworzec Gdański” Marii Zmarz-Koczanowicz oraz „Siedmiu Żydów z mojej klasy” Marcela Łozińskiego, pokażemy w jednym bloku filmowym o godzinie 14.00 w Multikinie w sali nr 4. Seans oraz spotkanie z reżyserami obu filmów to kolejna odsłona festiwalowej sekcji specjalnej Pół wieku po Marcu. Przed nami również ostatnie pokazy filmów nagrodzonych w tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. O godzinie 16.00 w Multikinie w sali nr 8 pokażemy blok krótkich metraży. „III” Marty Pajek (Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu animowanego), „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka ( Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu) oraz „Siostry” Michała Hytrosia (Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego). W piątek zamykamy także krótki przegląd Skarbów Kina Przedwojennego i ponowne spotkanie z Polą Negri. „Bestię”, najstarszy i jedyny zachowany film z polskiego okresu kariery Apolonii Chałupiec, pokażemy o godzinie 21.00 w sali Goplana GCF.

Dopełnieniem filmowego programu dnia jest wieczorny plener filmowy na Placu Grunwaldzkim. O godzinie 20.00 pokażemy nagrodzony Złotymi Lwami przed dwoma laty debiutancki film Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”.

Festiwalowy piątek to drugi dzień spotkań pod szyldem Gdynia Industry, odbywających się na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego. W południe sekcję skierowaną do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych otworzy Konferencja „Kobiety Filmu 50/50 w 2020”. Uczestniczki i uczestnicy spotkania poświęconego kwestiom parytetu w środowisku filmowym będą wskazywać rozwiązań, które umożliwią zwiększenie roli kobiet w kinematografii. Na godzinę 15.00 Warsaw Kids Film Forum zaprasza do dyskusji o potencjalne sprzedażowym oraz dystrybucyjnym produkcji dziecięcych i familijnych. Następny punkt Gdynia Industry dedykowany jest Stowarzyszeniu Polskich Producentów Animacji. Z kolei o 16.30 za spotkanie pod hasłem „Szukamy nowego Munka” zaprasza Studio Munka, które w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Wstęp na wszystkie spotkania w ramach Gdynia Industry jest wolny, wyłącznie za okazaniem akredytacji festiwalowej.

Po raz pierwszy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się debata „Twarzą w twarz”. Jej bohaterem będzie Radosław Śmigulski, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Podczas spotkania wykorzystane zostaną wybrane pytania, które uczestnicy Festiwalu mogli nagrywać w ostatnich dniach w specjalnym punkcie w Teatrze Muzycznym. Rozmowę poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Max Cegielski, zapraszając też do zadawania kolejnych pytań osoby zgromadzone na sali. Udział w debacie, która odbędzie się o godzinie 14.00 w Hotelu Mercure Gdynia Centrum (sala Omega), może wziąć każdy uczestnik festiwalu posiadający akredytację branżową lub medialną. Obowiązują rezerwacje.

Dwie godziny później, również w Hotelu Mercure (sala Tango), odbędzie się otwarte posiedzenie Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członkowie Rady chcą wsłuchać się w głosy różnych środowisk w kinematografii, rozeznać obszary, które nie są w działalności PISF zaadresowane lub w których Instytut mógłby działać lepiej. Pierwsze Otwarte Posiedzenie Rady na Festiwalu w Gdyni będzie służyło również wstępnemu podsumowaniu dotychczasowych konsultacji w sprawie PO 2019.

Program na piątkowe festiwalowe popołudnie to również trzy promocje książek w Galerii Gdyńskiego centrum Filmowego. O godzinie 15.00 Joanna Kos-Krauze i Aleksandra Pawlicka opowiedzą o książce „Jest życie po końcu świata”. O 16.30 spotkanie poświęcone będzie książce „Opowieści filmowe” TomaszaBrzozowskiego i Michała Komara. Z kolei na godzinę 18.00 zapraszamy na spotkanie z tomem „Faraon. Rozmowy o filmie” pod redakcją Seweryna Kuśmierczyka.

Kulminacyjnym wydarzeniem Festiwalu w piątek będzie Młoda Gala, która rozpocznie się o godzinie 19.00 w Teatrze Muzycznym na Scenie Nowej. Publiczność pozna werdykt Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych, które w tym roku pracuje w składzie: Maria Sadowska, Norah McGettigan i Leszek Starzyński. Poznamy laureatów Nagrody im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film w KFK, Nagrody Specjalnej oraz innych nagród. Po zakończeniu Młodej Gali na Scenie Nowej ze swoim recitalem wystąpi Leszek Możdżer. Zarówno na Galę, jak i na koncert obowiązują osobne zaproszenia.

Dziennikarzy akredytowanych na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zapraszamy do Biura Prasowego w Gdyńskim Centrum Filmowym na Obrady Jury Dziennikarzy w piątek, 21 września, około godziny 15.45, czyli bezpośrednio po konferencji prasowej filmu „Pewnego razu w listopadzie…”. Szczegółowe informacje o filmach i wydarzeniach festiwalowych są dostępne na stronie www.festiwalgdynia.pl w sekcji: PROGRAM.