Pokazy specjalne, KFF na fali, Filmy z Gdyni. Kolejne szczegóły programu 42. FPFF

Pokazy specjalne, KFF na fali, Filmy z Gdyni. Kolejne szczegóły programu 42. FPFF

Program filmowy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to 50 obrazów startujących w Konkursie Głównym, Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych, ale również liczne sekcje pozakonkursowe. Są wśród nich Pokazy Specjalne, filmy nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz najnowsze produkcje filmowców związanych z Gdynią.

Pokazy Specjalne

Jednym z Pokazów Specjalnych na 42. FPFF jest „Syn Królowej Śniegu” (2016), film w reżyserii Roberta Wichrowskiego. Seans odbędzie się w czwartek, 21 września, o godzinie 18.00 w gdyńskim Multikinie. Jedną z głównych ról zagrał w filmie ceniony i lubiany aktor Franciszek Pieczka, który wkrótce będzie obchodzić 90. urodziny.

Kolejny gość Festiwalu to reżyser Grzegorz Królikiewicz, z którym będzie można się spotkać po pokazach jego dwóch filmów: „Na wylot” (1973) i „Zabicie ciotki” (1985). Seanse te zaplanowano odpowiednio na czwartek, 21 września, o godzinie 12.00 i piątek, 22 września, o godzinie 12.00 i 11.00, również w Multikinie.

Ukłonem w stronę historii światowej kinematografii będzie Pokaz Specjalny filmu „Bracia Lumière” (2017) w reżyserii Thierry’ego Frémaux. W dokumencie tym wykorzystano fragmenty ponad stu spośród pierwszych filmów w dziejach kina, w tym prezentowanych po raz pierwszy. Seans będzie towarzyszył dwudniowym prezentacjom w ramach Akademii Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego (21-22 września).

KFF na fali

Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji „KFF na fali” znalazły się cztery tytuły, najlepsze dokumenty i animacja.

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (Polska 2017), reżyseria: Marcin Borchardt. Film otworzył 57. KFF i otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym oraz oficjalną rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Pokaz w Gdyni odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 14.30.

„Kiedy Bóg śpi” (USA, Niemcy 2017), reżyseria: Till Schauder. Dokument o życiu irańskiego muzyka Shahina Najafiego, na którego wydano fatwę za obrazę islamu otrzymał na 57. KFF nagrodę Złotego Hejnału dla najlepszego dokumentalnego filmu muzycznego. Pokaz odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 15.00.

„Najbrzydszy samochód świata” (Polska 2017) w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka to dokumentalny film drogi nagrodzony Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim w Krakowie. Gdyńską sekcję „KFF na fali” zamknie „Dziwny przypadek” (Polska, 2017) w reżyserii Zbigniewa Czapli, nagrodzony na 57. KFF Srebrnym Smokiem i Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego reżysera filmu animowanego. Pokaz obu filmów odbędzie się w piątek, 22 września, o godzinie 19.00.

Filmy z Gdyni

Tradycyjnie podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nie zabraknie pokazów filmowych twórców związanych z Gdynią. Podczas 42. FPFF będzie można zobaczyć cztery filmy z Gdyni, dokumentalne i fabularne – w środę, 20 września, o godzinie 13.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Morskie Oko.

„Face-Off” (2017), reżyseria: Łukasz Ostalski. Film dokumentalny o zawodniku, trenerze i założycielu amatorskiego zespołu nowej dyscypliny sportowej – lacrosse. Reżyser jest absolwentem pierwszego rocznika Gdyńskiej Szkoły Filmowej, autorem wielokrotnie nagradzanego filmu krótkometrażowego „Matka”.

„To jest kino” (2016), reżyseria: Marcin Kossowski. Krótki film dokumentalny zrealizowany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie dziesięciu laureatów konkursu „Zew Gdyni! Daj się zaprosić na Festiwal!” spędziło kilka wyjątkowych dni. Film z gościnnym udziałem Andrzeja Wajdy.

„Pan Rudnicki i Samochody” (2016), reżyseria: Andrzej Mańkowski. Krótkometrażowa fabuła o losach tytułowego Janusza Rudnickiego, niepozornego korektora w lokalnej gazecie, którego życie nieoczekiwanie się zmienia…

„Kucyk” (2017), reżyseria: Maciej Barczewski. Debiut reżyserski i producencki słuchacza Gdyńskiej Szkoły Filmowej, studium produkcji audiowizualnej. Adaptacja opowiadania „My Pretty Pony” Stephena Kinga.

Sponsorami głównymi 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są PKO Bank Polski i PKN Orlen. Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdyni. Współorganizatorzy: Telewizja Polska SA, HBO Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Rozwoju.

Festiwal rozpocznie się 18 września i potrwa do 23 września. Trwa sprzedaż biletów i karnetów na festiwalowe projekcje (KLIKNIJ).

Więcej informacji o filmach: