Polka w Nowym Jorku

Dzisiaj (26.05), o godz. 16:30, w Multikinie, publiczność festiwalowa będzie miała okazję obejrzeć film młodej polskiej reżyser, która rozpoczęła karierę filmową w USA.  Tuż przed projekcją odbędzie się rozmowa z twórcami filmu.

Agnieszka Wójtowicz-Vosloo wyjechała z Polski razem z mężem, Brytyjczykiem Paulem Vosloo, najpierw do Hong Kongu, a następnie do Nowego Jorku, aby ukończyć studia w Tish School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Debiut filmowy Agnieszki Wójtowicz-Vosloo, „After.Life” („Po życiu”) – psychologiczny horror, który w dużym stopniu wykracza poza granice gatunku, oscyluje na granicy życia i śmierci. Młoda kobieta – w „nowym uczesaniu” – ma wypadek samochodowy, po którym budzi się w kostnicy domu pogrzebowego, na zimnym stole do „przygotowywania” ciał. „Gdzie jestem?” pyta Anna, którą gra Christina Ricci.„Umarłaś”, spokojnym tonem odpowiada właściciel zakładu pogrzebowego, Eliot Deacon (Liam Neeson). Ale czy na pewno? Film snuje wiele tropów, ale nigdy nie odpowiada na to pytanie jednoznacznie. 

“Pieczołowicie zrealizowamy debiut. ‘After.Life ’ Agnieszki Wójtowicz-Vosloo naprawdę zgłębia tajemnicę życia i śmierci – jego przykuwające obrazy pozostają w widzu na zawsze, czy tego chce, czy nie.”
Joe Morgenstern, Wall Street Journal

“Podziwiam filmowców, którzy podejmują ryzyko igrania z naszymi oczekiwaniami. To połączenie dramatu, psychologicznego dreszczowca i horroru nie tylko wprawia w osłupienie. Wybija z rytmu. Echa ‘After.Life’ pozostają głęboko w pamięci – tam, gdzie niezliczone ‘bezpieczne’ i realizowane według tych samych schematów produkcje nigdy nie dotrą.”
James Berardinelli, Reel Views

“Autorski dreszczowiec. Poruszając szokujące tematy, ma niezwykłą siłę oddziaływania na widza. Niepokojący i wyrafinowanie orginalny.”
Manohla Dargis, New York Times