Poniedziałek, 18 września. Pierwszy dzień 42. FPFF

Poniedziałek, 18 września. Pierwszy dzień 42. FPFF

Pokazem prasowym filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego rozpoczął się pierwszy dzień 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Podczas uroczystej gali otwarcia w Teatrze Muzycznym o godzinie 19.00 zaprezentowany zostanie „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Program poniedziałkowy Konkursu Głównego obejmuje również pokazy filmów: „Wieża. Jasny dzień” w reż. Jagody Szelc, „Amok” w reż. Kasi Adamik, „Volta” w reż. Juliusza Machulskiego, „Catalina” w reż. Denijala Hasanovica, „Pokot” w reż. Agnieszki Holland, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reż. Marii Sadowskiej.

Wszystkie pokazy prasowe odbywają się w sali Warszawa na pierwszym piętrze Gdyńskiego Centrum Filmowego. Tuż po każdym seansie zapraszamy na konferencje prasowe z udziałem twórców, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Przypominamy, że akredytowani dziennikarze mają możliwość rezerwacji miejsc na pokazach prasowych z dwunastogodzinnym wyprzedzeniem w stosunku do pozostałych uczestników Festiwalu – oznacza to, że w poniedziałek posiadacze akredytacji MEDIA będą mogli rezerwować miejsca na wtorek i środę.

W Konkursie Inne Spojrzenie pierwszego dnia Festiwalu zaprezentowane zostaną filmy: „Dzikie róże” w reż. Anny Jadowskiej, „Niewidzialne” w reż. Pawła Sali, „Szatan kazał tańczyć” w reż. Katarzyny Rosłaniec, „Photon” w reż. Normana Leto, „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej oraz „Tod Machine” w reż. Bogusława Kornasia.

W ramach Wieczorów Filmowych HBO o godzinie 21.30 zapraszamy na pokaz filmu „Arcyoszust” w reż. Barry’ego Levinsona w sali 8 Multikina. Szczegółowy program wszystkich projekcji festiwalowych na www.festiwalgdynia.pl.

Logowanie do systemu rezerwacji

Zasady działania elektronicznego systemu rezerwacji na seansach festiwalowych są podobne jak w poprzednich latach, jednak sam system w tym roku jest nowy, co może powodować techniczne problemy. Wszystkie są na bieżąco rozwiązywane. Prosimy zwrócić uwagę na szczegółowe komunikaty, które wyświetlają się na ekranie podczas logowania. Wszelkiej pomocy udzielają pracownicy obsługi przy stanowiskach rezerwacji on-line we wszystkich obiektach festiwalowych. Jak co roku można również zgłaszać ewentualne usterki na adres reklamacje@festiwalgdynia.pl lub uzyskać pomoc techniczną pod numerem: (58) 712 46 16.

Aleja Andrzeja Wajdy

Tuż przed wieczorną ceremonią otwarcia 42. FPFF odbędzie się krótka uroczystość nadania imienia Andrzeja Wajdy traktowi pieszemu na Placu Grunwaldzkim, z udziałem m.in. Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego. Początek o godzinie 18.30 przed wejściem głównym do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Zapraszamy!

Prapremiera biografii Anny Przybylskiej

O godzinie 17.00 na Nowej Scenie Teatru Muzycznego odbędzie się prapremiera pierwszej biografii aktorki Anny Przybylskiej, książki pt. „Ania” autorstwa Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego. Podczas spotkania organizowanego przez Wydawnictwo Agora zaśpiewa Andrzej Piaseczny, a fragmenty książki odczyta Anna Dereszowska.

Mobilna gra miejska – we wtorek

Ze względu na niesprzyjającą pogodę planowane na poniedziałek wydarzenie towarzyszące „Filmobil – mobilna gra miejska”, organizowane w ramach projektu „440 km po zmianę”, zostało przeniesione na wtorek, 19 września. Miejsce pozostaje bez zmian – Plac Grunwaldzki, początek w południe.

Wystawy na Festiwalu

Już od pierwszego dnia Festiwalu można oglądać towarzyszące mu wystawy. Od poniedziałku w Muzeum Miasta Gdyni można oglądać ekspozycję pt. „Andrzej Pągowski: plakaty filmowe”. Uroczyste otwarcie tej wystawy, z udziałem artysty, odbędzie się we wtorek o godz. 18.00. W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego prezentowana jest wystawa pt. „Jerzy Kawalerowicz: w 10 rocznicę śmierci”. Fotografie z wystawy „Bogdan Dziworski f/5.6” znajdują się we Foyer Teatru Muzycznego, podobnie jak „Portrety reżyserów” Rafała Placka. Wystawę pt. „Krzysztof Ptak: fotografie” można oglądać we foyer Nowej Sceny Teatru Muzycznego. W związku z Festiwalem odbywa się też kilka wystaw plenerowych. W Parku Rady Europy „Grupa filmowa Walkiria” oraz wystawa plenerowa ELLE „Narodziny gwiazd”, a przy Placu Grunwaldzkim wstawa IPN „Kino i teatr pod okupacją” oraz „Miasto kultury, miasto filmu”.

Festiwalowy Bookcrossing

Pomiędzy seansami filmowymi, w biegu na spotkanie, w drodze na wystawę i debatę… W każdej chwili można usiąść, odpocząć, sięgnąć po książkę. Wszędzie, gdzie toczy się festiwalowe życie w Gdyni – w Teatrze Muzycznym, w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Multikinie – dostępne są interesujące tytuły w ramach Bookcrossingu na Festiwalu, m.in. z serii „Klasyka Kina”, popularyzującej najwybitniejsze dokonania filmu polskiego. Partnerami wydarzenia są Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydawnictwo Wojciech Marzec, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca. Po Festiwalu książki podarowane przez Partnerów zasilą zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Recepcja Festiwalowa

Zapraszamy Państwa do Recepcji Festiwalowej, która znajduje się przy wejściu do Centrum Festiwalowego w Teatrze Muzycznym (od strony Placu Grunwaldzkiego). Recepcja jest czynna codziennie w godzinach od 9.00 do 21.00.