Promocja książek na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Promocja książek na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Festiwal Filmowy w Gdyni to nie tylko okazja do promocji polskiej kinematografii, ale także literatury związanej z branżą filmową i tworzonej przez jej twórców. Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyć będzie promocja ośmiu tytułów książkowych oraz specjalnego wydania magazynu.

„FILM Z WIDOKIEM NA MORZE. 40 LAT FESTIWALU FILMOWEGO W GDYNI” ORAZ WIRTUALNY FESTIWAL

„Film z widokiem na morze. 40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni” to publikacja jubileuszowa poświęcona historii najważniejszej polskiej imprezy filmowej. Publikacja będzie dostępna w formie ebooka, a także jako wydawnictwo albumowe dystrybuowane wśród gości 40. FFG. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany projekt „Wirtualny Festiwal” prowadzony przez dr Annę Wróblewską – jest to powstające obecnie przy wsparciu MKiDN cyfrowe archiwum Festiwalu.

GALERIA GDYŃSKIEGO CENTRUM FILMOWEGO, WTOREK, 15 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 15:00

„SCENOGRAFIA” ALLAN STARSKI

„Scenografia” Allana Starskiego to wejście w magiczny świat filmu, po którym przewodnikiem jest wybitny Polak, laureat Oscara i współpracownik najlepszych reżyserów, na czele ze Stevenem Spielbergiem, Andrzejem Wajdą i Romanem Polańskim. Autor książki opowiada o swojej pracy z pasją i bezpośrednio, dzieląc się rozwijanymi od wielu lat umiejętnościami oraz ujawniając kulisy powstawania największych światowych produkcji. Istotnym walorem publikacji są liczne unikalne dokumenty, rysunki, szkice i fotosy, których oglądanie jest nie tylko nauką, ale i ucztą dla oczu.

GALERIA GDYŃSKIEGO CENTRUM FILMOWEGO, ŚRODA, 16 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 14:00

„KINO WIECZNIE MŁODE” KS. ANDRZEJ LUTRA

Ks. Andrzej Luter wybrał kilkanaście filmów z czasów PRL-u, istotnych dla niego z aksjologicznego punktu widzenia. Filmów niekoniecznie najwybitniejszych, ale subiektywnie najważniejszych. Dzięki temu sentymentalnemu powrotowi otrzymujemy opowieść szkatułkową niepozbawioną krytycyzmu, ironii, ale i nostalgii. To opowieść o kinie polskim z tamtych lat i o pokoleniu, którego młodość przypadła na lata 70. „Sztuka nie może być prawdziwym życiem – pisze autor – ale jest źródłem rozumienia życia, powinna nim być”. Opisane filmy pomogły jemu samemu zrozumieć życie i świat. Promocji książki będzie towarzyszyć pokaz filmu ,,Jak być kochaną’’ (reż. Wojciech Jerzy Has).

GALERIA GDYŃSKIEGO CENTRUM FILMOWEGO, PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 12:00 WYDARZENIE ORGANIZOWANE PRZEZ NARODOWE CENTRUM KULTURY.

„ZAPOMNIAŁAM O TOBIE”, „POZA MNĄ” I „ŚCIGAJĄC PAMIĘĆ” GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA

Nowa książka „Zapomniałam o tobie” to zbiór listów, które pisali do siebie Grażyna i Janusz przez wiele lat – od 1983 aż do 1994 roku. To świadectwo niezwykłego uczucia, nasyconego tęsknotą, pragnieniami i platoniczną miłością. Mimo dzielących ich kilometrów, Grażyna i Janusz wymieniali się radościami i troskami codziennego życia. Choć nie mogli się spotkać i łączyły ich tylko listy oraz telefony, byli sobie wzajemnie oddani. Z listów Janusza wypływa prawdziwe uwielbienie dla przyjaciółki. Natomiast Grażyna Szapołowska zdradza kulisy swojej pracy jako aktorki, trudy bycia matką i realia życia w PRL-u. Książka „Poza mną” jest zapisem cudzej codzienności podpatrywanej przez autorkę w różnych miejscach w Polsce i na świecie, np. na ulicach Warszawy, Delhi, w zaułkach Moskwy, na dubajskiej pustyni, plażach w Kostaryce czy Portimao. „Ścigając pamięć” to autobiograficzna powieść Grażyny Szapołowskiej, która wiedzie czytelnika przez dwa równoległe światy. Niezwykle poruszająca relacja z ostatnich dni życia matki autorki – Wandy Szapołowskiej, przeplata się ze wspomnieniami z pasjonującego życia aktorki. Te trzy pozycje książkowe ukazały się nakładem wydawnictwa Burda Książki.

GALERIA GDYŃSKIEGO CENTRUM FILMOWEGO, CZWARTEK, 17 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 15:00

„10 LAT EMOCJI. POLSKIE KINO 2005-2015”

Krytyk filmowy, zahibernowany kilkanaście lat temu, przebudziwszy się̨ w dzisiejszych czasach, przeżyłby szok. Nie ze względu na polityczne zwroty i kataklizmy, aquaparki, autostrady czy niespodziewane sukcesy polskich sportowców. Mało bowiem co zmieniło się w Polsce tak bardzo, jak kinematografia. Co się̨ wydarzyło w ciągu tych dziesięciu lat, że tak gruntownie odmienił się obraz polskiego kina i jego miejsca – nie tylko w kraju? Jak w ogóle możliwa była ta zmiana? Tę niezwykłą historię opowiada w książce „10 lat emocji. Polskie kino 2005-2015” dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Orliński. Promocja wydawnictwa odbędzie się z udziałem autora oraz Agnieszki Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA WARSZAWA, PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 18:00

„CHIMNEY’S TOP 100 EUROPEAN FILM FUNDS. THE GATEWAY TO EUROPEAN FILM FINANCING”

Chimney Group istnieje w Polsce od 1998 roku i specjalizuje się w kompleksowej, cyfrowej obróbce obrazu. Swoje siedziby posiada również w Szwecji, Niemczech, Danii, Singapurze, Szwajcarii i Australii, a rocznie produkuje ponad 6000 filmów w ponad 60 krajach świata. W tym roku firma zaprezentuje drugą edycję przewodnika po europejskich funduszach filmowych, w której przeanalizowano 37 europejskich krajów pod kątem zachęt podatkowych dla producentów filmowych. Dzięki temu każdy zainteresowany może sprawdzić, który z krajów będzie dla niego najbardziej atrakcyjny pod względem podatkowym. Druga edycja to także nowe informacje dotyczące samych funduszy, ich budżetu, sposobu wybierania projektów oraz sposobu finansowania.

TEATR MUZYCZNY, FOYER I PIĘTRO, WTOREK, 17 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 15:00

PROMOCJA NOWEGO NUMERU MAGAZYNU BLIZA „PRZYSZŁOŚĆ KINA”

Przy okazji rocznicowego Festiwalu Filmowego w Gdyni „Bliza” przygotowała numer poświęcony „Przyszłości kina”. Autorzy pytają w niej o dalszą drogę kinematografii, jej przyszłe – formalne i tematyczne – kierunki rozwoju, a także o rosnący, malejący lub po prostu zmieniający się wpływ na rzeczywistość. Dzięki współpracy „Blizy” z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku numer ilustracyjnie wzbogacił sam Wojciech Fangor.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA GOPLANA, ŚRODA, 16 WRZEŚNIA. PROMOCJA ODBĘDZIE SIĘ PODCZAS DYSKUSJI PO PROJEKCJI FILMU JANUSZA MAJEWSKIEGO „LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA”. POCZĄTEK PROJEKCJI GODZ. 18:30

PREMIERA KSIĄŻKI HELEN JACEY „KOBIETA W ROLI GŁÓWNEJ. JAK TWORZYĆ NIEZAPOMNIANE POSTACI KOBIECE W SCENARIUSZACH FILMOWYCH”

Na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni swoją premierę będzie miała książka scenarzystki i wykładowczyni Helen Jacey „Kobieta w roli głównej. Jak tworzyć niezapomniane postaci kobiece w scenariuszach filmowych” Wydawnictwa Myśliński. To pierwszy tego typu na świecie podręcznik dla scenarzystów, poświęcony tworzeniu postaci kobiecych z punktu widzenia autora scenariusza. Książka w przełomowy sposób przedstawia modele wiarygodnych głównych bohaterek filmowych. Pokazuje, że tworzenie niezapomnianych postaci kobiecych to dużo więcej niż tylko kwestia wyboru bohaterki zamiast bohatera. Scenarzysta musi brać pod uwagę wiele różnych elementów, od różnic w rozwijaniu postaci po kwestie genderowe. Książka ukazuje się dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i będzie dostępna w Księgarni Gdyńskiego Centrum Filmowego.

KSIĘGARNIA W GALERII GDYŃSKIEGO CENTRUM FILMOWEGO

40. Festiwalu Filmowego w Gdyni towarzyszy inauguracja Księgarni w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, w której od tej pory będzie można nabyć wiele unikatowych książek i albumów m.in. z dziedziny filmu i fotografii, a także niepowtarzalne wydawnictwa filmowe na płytach DVD bądź Blu-ray. W nowej księgarni, która mieści się w Gdyńskim Centrum Filmowym, będą dostępne wydawnictwa promowane podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, m.in. „Scenografia” Allana Starskiego, „Zapomniałam o Tobie”, „Poza mną” i „Ścigając pamięć” Grażyny Szapołowskiej, „Kino wiecznie młode” Ks. Andrzeja Lutra.