Prosta historia o nagrodach

Prosta historia o nagrodach

Na piątkowej gali wręczono także kilka nagród pozaregulaminowych. Dwie z nich odebrał Jan Kidawa-Błoński. Jego „Różyczka” zachwyciła widzów oglądających projekcje w Teatrze Muzycznym, głównej festiwalowej arenie. Film był najdłużej oklaskiwany.
– Cieszę się z nagrody Złotego Klakiera, bo to oznacza, że film żyje wśród widzów – przekonywał reżyser „Różyczki”, który drugą nagrodę odebrał od jurorów z dalekiej Australii.
Don Kichot, nagroda przyznawana dla najlepszego filmu przez przedstawicieli Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, trafiła do Marcina Wrony, autora „Chrztu”.
– Wychowałem się na DKF-ach. Robicie dobrą robotę. Dzięki wam możemy oglądać nie tylko popularne kino – mówił reżyser.

 POZOSTAŁE NAGRODY

Nagrody w konkursie  Grupy Żywiec dla studentów szkół filmowych na film reklamowy:
I miejsce: „Grupa” w reżyserii Pawła Maślona (6 tys. zł),
II miejsce: „Tatuaż” Bartka Piotrowskiego (5 tys. zł),
III miejsce: „Kuna” Kacpra Janusza (4 tys. zł).

Nagroda Kryształowa Gwiazda „Elle”  – przyznana Annie Kazejak,
 „wyjątkowej kobiecie za osobowość, energię i siłę przetrwania w męskim świecie kina  – za talent i pasję” (statuetka)  

Nagrody Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles
• Maciej Michalski – Award for Young   
• Andrzej Fidyk – Hollywood Eagle Documentary Award Film „Yodok stories”
• Jacek Borcuch – Hollywood Eagle Award za film „Wszystko co kocham”.  

Nagroda Radia Gdańsk Złoty Klakier, przyznawana reżyserowi najdłużej oklaskiwanego filmu prezentowanego w ramach konkursu festiwalowego (statuetka i nagroda rzeczowa w postaci złotego zegarka renomowanej szwajcarskiej firmy) – „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego.

Nagroda australijskich dystrybutorów filmowych  Złoty Kangur (statuetka, zaproszenie filmu oraz reżysera na pokazy w 5 miastach Australii i tydzień urlopu w wybranym przez laureata miejscu Australii)
 – „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego.

Nagroda sieci Kina Studyjne i Lokalne (statuetka i wsparcie finansowe przy produkcji kopii eksploatacyjnych filmu oraz jego dystrybucji w sieci kin studyjnych i lokalnych) – „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego.
 
Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Don Kichot (statuetka) – „Chrzest” Marcina Wrony.

Nagroda Bursztynowe Lwy dla filmu, który od 1 września 2009 roku do 23 maja 2010 roku uzyskał najlepszy wynik frekwencyjny w kinach w Polsce (statuetka i dyplom dla dystrybutora i producenta filmu) – „Ciacho” Patryka Vegi.

Nagrody Festiwalu Kina Niezależnego, ufundowane przez Kino Polska:
• wyróżnienia honorowe (2500 zł)
–  „Plan” Sławomira Pstronga za wykreowanie świata przy udziale niezawodowych aktorów, za wiarę w to, że niemożliwe stanie się możliwe
–  „Non sono pronto” Michała Grzybowskiego – za pełną  humoru obserwację rzeczywistości i ciepłe sportretowanie bohaterów.
• Nagroda Specjalna Jury (5000 zł) – „Tam i z powrotem” Michała Baczunia – za umiejętne wykreowanie świata przyszłości.
• Nagroda Główna Jury – „Prosta historia o miłości” Arkadiusza Jakubika – za dbałość o oryginalną  formę i umiejętne połączenie dystansu do opowieści z powagą  tematu.

Nagrody Konkursu Młodego Kina:   
• wyróżnienie honorowe
– „Szelest” Leszka Korusiewicza (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego) za umiejętne posługiwanie się kinem gatunkowym i sprawność w budowaniu napięcia
–  „Przez szybę” Igora Chojny (PWSFTViT w Łodzi) za subtelne uchwycenie realizmu magicznego polskiej prowincji
– „Mc. Człowiek z winylu” Bartosza Warwasa (PWSFTViT w Łodzi) za brawurowy pomysł  i przełamanie patosu związanego z mitami polskiej historii
–  „Noc życia” Antoniego Królikowskiego (Warszawska Szkoła Filmowa) za poczucie humoru i przewrotne potraktowanie stereotypów
• Nagroda Specjalna (2000 zł) – „Jutro mnie tu nie będzie” Julii Kolberger (PWSFTViT w Łodzi) za osobisty ton i wnikliwą analizę relacji rodzinnych
• Najlepszy Film (ex aequo po 4000 zł)
–  „Urodziny” Jenifer Malmqvist (PWSFTViT w Łodzi) za wyjątkową  precyzję opowiadania i uniwersalną  wymowę
– „Twist & Blood” Jakuba  Czekaja (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego) za bezkompromisowe ujęcie tematu i oryginalny język filmowy.

Srebrny medal Gloria Artis „Zasłużony Kulturze” (nagroda ministra kultury i dziedzictwa narodowego) – Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.