Retrospektywa twórczości Janusza Nasfetera w programie 39. FFG

Retrospektywa twórczości Janusza Nasfetera w programie 39. FFG

Jednym z najważniejszych wydarzeń 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni (15-20 września) będzie retrospektywa bogatej twórczości Janusza Nasfetera – wybitnego polskiego reżysera, autora niezapomnianych, poruszających i niebanalnych formalnie filmów o dzieciństwie i z dziecięcymi bohaterami. W ramach pokazów specjalnych widzowie Festiwalu obejrzą najsłynniejsze filmy w dorobku reżysera: „Małe dramaty”, „Kolorowe pończochy”, „Motyle”, „Abel twój brat”, „Mój stary”.

Kręcenie kina dla dzieci i młodzieży to obecnie niemal osobna gałąź kinematografii światowej, celebrowana takimi sekcjami jak choćby berlińskie Generation. Chciałem tą retrospektywą przypomnieć, że mieliśmy w Polsce prawdziwego mistrza tego rodzaju kina: autora filmów przemawiających równie mocno do wszystkich grup wiekowych, których delikatność, mądrość i formalna elegancja stawiają Nasfetera w czołówce światowych twórców, adresujących swoje kino do młodego widza – mówi Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. 


Janusz Nasfeter – scenarzysta oraz reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, pedagog, prozaik. Urodzony 15 sierpnia 1920 w Warszawie – zmarł 1 kwietnia 1998 w Warszawie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSF (1950, dyplom 1951). W latach 1950-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych. Od 1956 prowadził zajęcia w łódzkiej szkole filmowej. Zajmował się także pisaniem nowel i scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych, na łamach prasy kulturalnej publikował rysunki i opowiadania. Jest bohaterem dwóch filmów dokumentalnych Grzegorza Królikiewicza: „Portret artysty z czasów starości” (1993) i „Piękne lata niewoli” (1996). Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1972), Złotego Słonia za całokształt twórczości na 2. Festiwalu Filmów Młodzieżowych i Dziecięcych w Warszawie (1997) i innych nagród festiwalowych.

Biografia reżysera pochodzi z książki: Jerzy Armata, Anna Wróblewska, Polski Film dla Dzieci i Młodzieży, Fundacja Kino, Warszawa 2014 (w przygotowaniu) 


Zdjęcie Janusza Nasfetera pochodzi ze zbiorów Muzeum Kinematografii (fot. Tomasz Komorowski).