Roman Polański oczami filmowców!

Roman Polański oczami filmowców!

Filmy Romana Polańskiego od ponad pół wieku są jedną z najbardziej widocznych na świecie wizytówek polskiej kultury. O nieustającym znaczeniu twórczości Polańskiego mówią nie tylko jego dzieła i zdobyte nagrody, ale również plakaty do jego filmów, które zostały wydane na całym świecie w ciągu lat, jakie upłynęły od nominowanego do Oscara pełnometrażowego debiutu artysty – „Noża w wodzie” (1961).

Przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym” zagości na naszym Festiwalu. Będzie to doskonała okazja, aby na filmy mistrza spojrzeć oczami światowych grafików i najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. W oczekiwaniu na otwarcie prezentujemy wypowiedzi współpracowników Romana Polańskiego i innych filmowców, które znajdą się w dwujęzycznym albumie towarzyszącym wystawie.

Określiłbym Polańskiego jako dyktatora, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa. On miał ten film („Nóź w wodzie” – dop. red.) przemyślany w każdym szczególe, kadr po kadrze. Część sytuacji miał rozrysowaną. Nie było żadnej improwizacji, żadnej dyskusji na temat dialogów.
Andrzej Kostenko

Rola we „Wstręcie” to było jedno z moich najważniejszych filmowych doświadczeń .
Catherine Deneuve

Dla mnie Roman to nie tylko świetny reżyser, ale i utalentowany aktor. Uwielbiam jego „Lokatora”, w którym gra główną rolę.
Brett Ratner

Polańskiemu udaje się wywołać niepokój i niepewność u widza już w ciągu trzech pierwszych minut filmu. Jest w tym niekwestionowanym mistrzem.
Johnny Depp

Nie zdarzyło mi się jeszcze oglądać filmu wybitnego, nakręconego z pomocą tak prostych środków, jak „Pianista” Polańskiego.
David Lynch

Roman Polański to genialny rzemieślnik i filmowiec. On wie po prostu wszystko.
Jodie Foster

On po prostu się nie myli. To jeden z nielicznych twórców, którzy przez 60 lat nie schodzili poniżej wysokiego poziomu.
Christoph Waltz

Myślę, że można go opisać jednym zdaniem: wybitna indywidualność.
Janusz Morgenstern

Materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi.