Scena muzyczna na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Scena muzyczna na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni na odnowionym Placu Grunwaldzkim funkcjonować będzie scena muzyczna Nowe idzie od morza. Po raz pierwszy z nowym materiałem w Gdyni zagra Trupa Trupa, Rimbaud pojawi się tu po raz pierwszy w ogóle, a Enchanted Hunters po raz pierwszy odwiedzą Trójmiasto w nowym, czteroosobowym składzie. Wydarzenie jest organizowane przez Narodowe Centrum Kultury.

Scena muzyczna na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni to uzupełnienie programu wydarzeń towarzyszących o serię koncertów trójmiejskich artystów. Podczas trzech festiwalowych wieczorów pod egidą Nowe idzie od morza, wykonawcy zaprezentują swoje najnowsze kompozycje, które spotkały się z zainteresowaniem zarówno słuchaczy jak i krytyków.

Warto dodać, że część poniższych muzyków jest związana z polskim filmem – Mikołaj Trzaska tworzy muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego (rok temu dostał Złotego Lwa za muzykę do „Pod Mocnym Aniołem), Michał Jacaszek przygotował ścieżkę dźwiękową do „Sali Samobójców” Jana Komasy, a Enchanted Hunters do filmu „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba.

Na Placu Grunwaldzkim wystąpią:
  • 15 września 2015 roku: Trupa Trupa,
  • 16 września 2015 roku: Rimbaud (Mikołaj Trzaska, Michał Jacaszek, Tomasz Budzyński),
  • 17 września 2015 roku: Enchanted Hunters.

Koncerty zaczynają się o godz. 22:00. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Scena Muzyczna jest organizowana przez Narodowe Centrum Kultury.

TRUPA TRUPA to trójmiejski kwartet, który w swojej twórczości łączy fascynacje rock’n’rollem i psychodelią. Zespół ewoluuje z płyty na płytę, a ich nowe, trzecie długogrające wydawnictwo, płyta „Headache”, podkreśla zamysł na tworzenie frapujących piosenek, ale też długich, odważniejszych kompozycji o bardziej nietypowej i rozwijającej się formule. Kwartet ma upodobanie w repetycjach – zarówno w warstwie tekstowej, kiedy czasem jedno słowo różni następujące po sobie frazy, ale także w muzyce, jak w tytułowym minimalistycznym „Headache”, psychodelicznym „Wasteland” czy „Picture Yourself” pod względem formy wywołującym skojarzenia nawet ze Swans. Trupa Trupa przemawia także w stonowany sposób – mroczne „Halleyesonme” czy liryczne „Rise and Fall” to bardzo mocne punkty nowego albumu, który ukazał się nakładem brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records, zyskując uznanie wśród słuchaczy oraz krytyków zarówno w Polsce jak i Europie.

RIMBAUD to muzyczny trójnóg o drapieżnym instynkcie elektro-freejazzowo-punkowym, w którym swoje siły połączyli Tomasz Budzyński, Mikołaj Trzaska i Michał Jacaszek. To trzy osobowości – trzy wektory – trzy różne dynamiki. Każdy z nich podąża po innej trajektorii, jednak różne środki wyrazu i stylistyki, wyróżniające tych trzech artystów, tworzą strukturę pełną transu i zaskoczeń. I właśnie owo połączenie muzyki improwizowanej, elektroniki z wokalnymi eksperymentami może okazać się największą sensacją artystyczną na polskiej scenie muzycznej. Zespół to muzyczna odpowiedź na wizjonerskie utwory francuskiego poety, Artura Rimbaud. Jego intensywne, gwałtowne i barwne wizje literackie prowokują artystów do poszukiwania dźwiękowych ekwiwalentów bezkresnych przestrzeni, intymnego szeptu, obsesyjnych repetycji, niszczących uderzeń morskich fal. Premiera albumu miała miejsce 5 czerwca, w sierpniu ukaże się wersja winylowa wydawnictwa.

ENCHANTED HUNTERS to trójmiejsko-warszawski dream-folkowo-popowy duet, w którego skład wchodzą Małgorzata Penkalla i Magda Gajdzica. Na pierwszy rzut oka w nagraniach zespołu dominuje kobiecy pierwiastek: dziewczęce chórki, delikatne tony fletu i dzwonków, rozmarzone jazzujące akordy. Nostalgiczną atmosferę utworów przełamują jednak akcenty psychodeliczne, czy nawiązania do amerykańskiego indie rocka z lat ’90. Interakcja z publicznością jest istotnym elementem ich występów, jednakże Enchanted Hunters pozostają projektem bardzo osobistym. Chwytliwym aranżacjom bliżej do sypialnianych projektów lo-fi, niż do masowych produkcji. Debiutancka płyta zespołu, „Peoria” ukazała się w 2012 roku nakładem Anteny Krzyku. W międzyczasie duet skomponował muzykę do filmu „Małe stłuczki”, wystąpił na polskich i zagranicznych festiwalach, a aktualnie przygotowują się do wydania drugiego albumu i grają w nowym, rozbudowanym składzie.