T-MOBILE NOWE HORYZONTY W GDYNI

NH.jpg

California Dreamin’, reż. Cristian Nemescu

Ubiegłoroczna edycja gdyńskiego Festiwalu zapoczątkowała proces odświeżania święta polskiego kina. Do nowości programowych należała Panorama Europy Środkowo – Wschodniej, w której zaprezentowano filmy naszych sąsiadów, szczególny nacisk kładąc na kino węgierskie. W tym roku, na zaproszenie festiwalu w Gdyni, sekcję prezentującą kino zagraniczne objął swoją kuratelą Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Autorką programu sekcji jest dyrektor artystyczna Nowych Horyzontów – Joanna Łapińska, która zaprezentuje w niej widzom 37. Gdynia Film Festival najciekawsze rumuńskie filmy ostatnich lat. „Wybór kinematografii, której chcieliśmy się przyjrzeć podczas pierwszej edycji, wydawał się oczywisty” – tłumaczy Joanna Łapińska. – „Rumunia to ciągle jeden z najciekawszych filmowo krajów na świecie. Dobra passa tego kina trwa od 2006 roku, roku „Śmierci pana Lazarescu” Cristiego Puiu. Ten film wg wielu krytyków rozpoczął nowy nurt w kinie rumuńskim i przez wielu uznawany jest za jeden z najważniejszych obrazów, który powstał w tym kraju w ostatnich latach. Od tego czasu kino rumuńskie, stale obecne na najważniejszych festiwalach filmowych, kolejnymi tytułami potwierdzało swój dobry okres i pokazywało swoją różnorodność. Staraliśmy się tak zbudować nasz program, aby najpełniej ją zaprezentować.” Dlatego w programie znalazły się tytuły ważne, prowokujące do dyskusji, nagradzane na największych europejskich festiwalach, m. in. w Cannes: wspomniana już „Śmierć pana Lazarescu” Puiu, „Policjant, przymiotnik” Corneliu Poromboiu, „Piknik” Adriana Sitaru, „California Dreamin’” Cristiana Nemescu i rumuński kandydat do Oscara z 2007 roku „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” w reżyserii Cristiana Mungiu.

Ale w ramach współpracy nie tylko Wrocław dotrze do Trójmiasta, również Festiwal gdyński zawita do Wrocławia. Podczas 12 edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival – Michał Chaciński – zaprezentuje wybrane najnowsze produkcje polskie. „Festiwal w Gdyni i Festiwal Nowe Horyzonty różni typ publiczności, ale łączy miłość do kina” – mówi Chaciński. – „Wrocławska widownia wielokrotnie udowodniła, że ta miłość dotyczy również filmu polskiego, jeśli tylko spełnia on jej wysokie oczekiwania. Chciałbym we Wrocławiu zaprezentować przede wszystkim te polskie filmy, które realizują obietnicę zawartą w nazwie Festiwalu, czyli wytyczają nowe horyzonty, sięgają po interesującą formę, poszukują nowego języka.”

Od swojej pierwszej edycji w Sanoku, w 2001 roku, Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty przeszedł długą drogę. Przez parę lat odbywał się w Cieszynie (także w jego czeskiej części), a od 2006 roku znalazł swoje miejsce we Wrocławiu. Bez wątpienia obecnie Nowe Horyzonty to jeden z najważniejszych polskich festiwali. Jak pisze na stronie internetowej dyrektor i pomysłodawca – Roman Gutek – „…to festiwal (…) wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem.” I ta formuła się sprawdza – niezmiennie, od 12 lat Festiwal odwiedzają dziesiątki tysięcy widzów. Ale nie tylko oni doceniają rangę tego wydarzenia. T-Mobile Nowe Horyzonty jest członkiem FIAPF (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films) z siedzibą w Paryżu, a także laureatem nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jak mówi Michał Chaciński: „Współpraca między naszymi festiwalami nie ograniczy się wyłącznie do prezentacji filmów. Obie strony mają sobie sporo do zaoferowania, bo obie wiele różni. O ile T-Mobile Nowe Horyzonty to festiwal, który rozkochał w sobie młodsze pokolenie kinomanów, o tyle festiwal w Gdyni to najważniejsze wydarzenie dla zawodowców w branży filmowej. Chcemy dzielić się doświadczeniami, rozwiązaniami technicznymi i pomysłami, żeby skuteczniej docierać do różnych typów widowni. Nie mam wątpliwości, że jeśli przeszczepimy nieco Wrocławia do Gdyni i odwrotnie, oba festiwale na tym zyskają.”