Tomasz Kolankiewicz Dyrektorem Artystycznym FPFF

Tomasz Kolankiewicz Dyrektorem Artystycznym FPFF

Na wniosek przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych  Radosława Śmigulskiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Tomasza Kolankiewicza.

Kadencja nowego dyrektora artystycznego rozpocznie się 1 września 2020 roku. 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 8-12 grudnia 2020 roku.

Tomasz Kolankiewicz jest filmoznawcą i historykiem filmu, kuratorem cykli filmowych, prowadzącym prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności). W latach 2008 – 2017 był redaktorem programowym w redakcji filmowej TVP Kultura.

W pracy selekcjonera i programisty filmowego stara się przybliżać widzom jak najszerszy obraz kinematografii: od klasyki i kina artystycznego po kino gatunkowe. Cykle filmowe, w jakich się specjalizuje, prezentując historię kina, nawiązują do współczesnych realiów społeczno-politycznych.

Tomasz Kolankiewicz jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich: polskich i zagranicznych przeglądów kinematografii kobiet, szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów wybitnych światowych reżyserów i operatorów, prądów nowofalowych w światowym kinie, kina grozy, retrospektyw mało znanych prądów filmowych, kilkunastu retrospektyw polskiego kina gatunkowego.