Uroczystość rozdania nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku 2017 Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami

Uroczystość rozdania nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku 2017 Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami

Serdecznie zapraszamy na uroczystość rozdania nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku 2017 Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami w środę 19 września 2018 roku o godz.17.30, Teatr Muzyczny, Scena Kameralna (wejście od ul. Baduszkowej).

Bezpośrednio po uroczystości o godz. 18.00 zapraszamy na debatę „100 lat historii na polskim ekranie” (w tym samym miejscu).

W drugiej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku, którego organizatorem jest PTBFM, zwyciężyła książka Ilony Copik Topografie i krajobrazy. Filmowy Śląsk opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2017.

O wyborze książki przez Jury zadecydowała oryginalność filmoznawczo-kulturoznawczego podejścia Ilony Copik do tematu Śląska i śląskości na ekranie. Wnikliwe i erudycyjne spojrzenie pozwoliło jej na wielowymiarowe, nieoczywiste odczytanie lokalnych „topografii i krajobrazów”. Umiejętność dostrzeżenia przez Autorkę niuansów i odcieni omawianych zagadnień sprawiła, iż powstał wielowymiarowy portret „filmowego Śląska” jako ważnego fenomenu polskiego kina.

W kategorii Debiut Roku zwyciężyła książka Marcina Składanka Sztuka generatywna. Metoda i praktyki opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2017.

W uzasadnieniu decyzji członkowie Jury podkreślili wielowarstwowość a przy tym syntetyczność książki Marcina Składanka, któremu udało się wszechstronnie omówić fenomen sztuki generatywnej. Świetna orientacja Autora w obszarze sztuki cyfrowej i prowadzonych na jej temat badaniach widoczna jest i w umiejętnym, reprezentatywnym doborze przypadków, i w sposobie ich analizy. Zaproponowane odczytania łączą studia nad kulturą cyfrową, jej archeologią oraz aspektami technicznymi, z wątkami z zakresu teorii kultury i mediów.

Radość sprawiają wszystkie nagrody i wyróżnienia za naszą pracę, ale szczególnie cenimy te, które są wynikiem uznania przez nasze środowisko. Dlatego też postanowiliśmy przyznawać Nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami za najlepszą książkę roku w dwóch kategoriach: Najlepsza Książka i Debiut Roku. Zależy nam na tym, aby były to nasze nagrody: członków Towarzystwa skupiającego badaczy filmu i mediów – mówi Piotr Zwierzchowski, prezes Towarzystwa.

Zapraszamy wszystkich posiadających akredytację 43. FPFF.