W środę Łukaszewicz i Błaszczyk uśmiechną się do dzieci!

W środę Łukaszewicz i Błaszczyk uśmiechną się do dzieci!

Światowe Archiwum Uśmiechu od jedenastu lat związane jest z polskim kinem i Festiwalem Filmowym w Gdyni. Uśmiechy filmowców zobaczymy na wystawie w Multikinie. Szpital Św. Wincentego a Paulo będzie miejscem spotkania dzieci z aktorami – Ewą Błaszczyk i Olgierda Łukaszewicza oraz Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. W środę 15 września 2015 roku o godz. 11.00 gwiazdami w szpitalu będą dzieci, które z pomocą gości specjalnych narysują na plakacie uśmiechnięte pozdrowienia dla nowojorskich dzieciaków.


Z okazji 40-lecia Festiwalu filmowe uśmiechy trafią do pacjentów w Gdyni, ale także w Nowym Jorku i na całym świecie, a to za sprawą filmowych notatników, zaprojektowanych ze specjalnym uśmiechem przez Marcina Władykę, twórcę plakatu Festiwalu. W notatniku znaleźć będzie można czterdzieści uśmiechów reżyserów, aktorów i ludzi filmu.

Uśmiechy nie będą tylko w typowym dla gdyńskiego festiwalu miejscu czyli w Teatrze Muzycznym, gdzie Marek Wysoczyński (pomysłodawca projektu) będzie polował na gości, by na festiwalowym plakacie narysowali uśmiech. W środę 16 września o godz. 11.00 dzieci, które z pomocą gości specjalnych narysują na plakacie uśmiechnięte pozdrowienia dla nowojorskich dzieciaków. Możliwość uśmiechnięcia się będą mieli również dorośli. W sobotę 19 września w ostatnim dniu festiwalu o godz.11.30 powstanie rodzinne zdjęcie 40. Festiwalu. Zwieńczeniem tego zdjęcia będzie starannie wyreżyserowanie ustawienia się wszystkich filmowców w literę U. tak by powstał ogromny uśmiech z tłem Gdyńskiej Szkoły Filmowej na placu Grunwaldzkim.

Na zaproszenie Stałego Przedstawicielstwa Malezji w ONZ w Nowym Jorku podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ Światowe Archiwum Uśmiechu zaprezentuje wystawę United Nations Smiles. Kuratorzy: Dolly Unithan – artystka z Malezji, Jacqueline Taylor Basker – artystka z USA, Geza G. Schenk – architekt z Niemiec i pomysłodawca Światowego Archiwum Uśmiechu Marek Wysoczyński wybiorą uśmiechy, które będą pokazane w siedzibie głównej ONZ.