Wydarzenia branżowe na 43. FPFF

Wydarzenia branżowe na 43. FPFF

Adresowane do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych spotkania i prezentacje znalazły się w bogatym programie wydarzeń branżowych 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Już po raz trzeci pod szyldem Gdynia Industry odbędzie się seria spotkań branżowych środowiska filmowego. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych organizuje je we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz w partnerstwie z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych, Telewizją TVN, Telewizją Polsat, Ambasadą Malty, Warsaw Kids Forum, Stowarzyszeniem Polskich Producentów Animacji, Studiem Munka SFP oraz Kancelarią LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy. Większość spotkań w ramach dwudniowego Gdynia Industry odbędzie się na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego. Wstęp jest bezpłatny, wyłącznie za okazaniem akredytacji festiwalowej.

Nowe możliwości współpracy dla polskich producentów, reżyserów i scenarzystów. Prezentacje TVN i Polsat. Czwartek, 20 września 2018, godz. 12.30

Stacje telewizyjne otwierają się na współpracę ze środowiskiem producentów, reżyserów, operatorów i scenarzystów. Zarówno w wymiarze filmów telewizyjnych, jak i produkcji filmów pełnometrażowych, tworząc nową jakość w polskim przemyśle filmowym. TVN nie tylko zaspokaja oczekiwania tradycyjnego widza, którym niewątpliwe jest kobieta, ale rozszerza swój zasięg o odbiorcę Playera, widza poszukującego konkretnych i mocniejszych programów. Cyfrowa Strefa Twórców Grupy Polsat realizuje produkcję, koprodukcję i dystrybucję filmów kinowych, takich jak „Najlepszy” czy „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

10. lecie Regionalnych Funduszy Filmowych
. Koktajl jubileuszowy. Czwartek, 20 września 2018, godz. 13.00 (Hotel Mercure Gdynia Centrum, sala Omega).

Od 10 lat Regionalne Fundusze Filmowe są drugim, obok PISF, stałym źródłem finansowania polskiego kina. Dotychczas wsparły 499 filmów, w tym 186 fabularnych kwotą ponad 72 milionów złotych, przez co wywarły znaczny wpływ na rozwój polskiej kinematografii. Dzięki jedenastu Funduszom powstały takie filmy, jak „Cicha noc”, „Ida”, „Jesteś Bogiem”, „Twój Vincent”, „Pokot”, „80 milionów” czy „Zimna wojna”.

Przyciąganie produkcji filmowej i telewizyjnej na Maltę. Czwartek, 20 września 2018, godz. 16.30

Johann Grech, Przewodniczący Maltańskiej Komisji Filmowej zaprezentuje Maltę jako kraj atrakcyjny dla filmowców i producentów. Maltańskie wyspy były morzem dla wojsk Troi, ulicami dla tajnych agentów Stevena Spielberga oraz pustynią dla walk w Gladiatorze. Na Malcie znajduje się największy w Europie kompleks wodny Infinity SFX, który umożliwia jedyną w swoim rodzaju szansę na stworzenie najgwałtowniejszych i najbardziej widowiskowych sztormów, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i kontroli filmowania.

Kobiety Filmu 50/50 w 2020. Piątek, 21 września 2018, godz. 12.00

Inicjatywa Kobiety Filmu, zrzeszająca ponad 3000 kobiet pracujących w branży filmowej w Polsce, podczas Festiwalu zaprasza na spotkanie poświęcone sytuacji polskich filmowczyń w odniesieniu do dyrektywy Komisji Europejskiej „50/50 w 2020”. To ogólnoeuropejska akcja, która ma wyrównać szanse kobiet i mężczyzn filmowców – nie tylko poprzez o parytety we wszystkich ciałach decydujących o przyszłości europejskiej kinematografii, komisjach eksperckich i jurorskich, ale także przez równy dostęp do finansowania. Eksperci i filmowcy odpowiedzą na pytania, co oznacza pojęcie parytet oraz zastanowią się nad propozycjami rozwiązań, które umożliwią zwiększenie roli kobiet w filmie. Zostaną również przedstawione wyniki badań z ostatnich 12 lat dotyczące pozycji kobiet w polskim przemyśle filmowym.

Warsaw Kids Film Forum. Piątek, 21 września 2018, godz. 15.30

Jak to się stało, że w Niemczech powstaje kilkanaście produkcji familijnych rocznie? Jak wygląda rynek tego typu kina w innych europejskich krajach? Czy wyniki ostatnich polskich filmów dla młodego widza są obiecujące? Potencjał sprzedażowy i dystrybucyjny produkcji dziecięcych i familijnych zaprezentowany zostanie na przykładzie kina europejskiego oraz polskiego.

Co słychać w polskiej animacji. Czwartek, 20 września 2018, godz. 16.30

Polska Animacja z roku na rok ma się coraz lepiej. Twórcy rodzimych filmów animowanych coraz częściej zapraszani są ze swoimi projektami na prestiżowe festiwale oraz przeglądy. Polska Animacja stała się funkcjonującą na rynku międzynarodowym marką, która stale się rozwija i szuka nowych kierunków. Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji zaprezentuje najnowsze projekty polskich pełnometrażowych filmów animowanych, będących aktualnie na etapie rozwoju oraz produkcji.

Szukamy nowego Munka. 10-lecie Studia Munka. Piątek, 21 września 2018, godz. 16.30

Studio Munka – SFP, największy w Polsce producent krótkometrażowych filmów, w 2018 roku obchodzi 10. urodziny. Dotychczas w Studiu powstało 95 krótkich fabuł, 54 dokumentów i 22 animacji. Kilkadziesiąt kolejnych filmów jest w produkcji. Ponadto w Studiu jak do tej pory powstało osiem pełnometrażowych debiutów fabularnych. Od samego początku istnienia głównym celem Studia Munka jest pomoc młodym twórcom od etapu preprodukcji, przed produkcję, a na promocji i dystrybucji filmów kończąc. Podczas spotkania z okazji 10-lecia Studia Munka porozmawiamy o tym, jak przez 10 lat zmieniało się Studio oraz polska kinematografia.

Dystrybucja i promocja międzynarodowa polskiej twórczości audiowizualnej. Debata Kancelarii LSW. Piątek, 21 września 2018, godz. 18.00

Polskie produkcje filmowe są coraz bardziej doceniane na świecie, dlatego podczas debaty organizowanej przez Kancelarię LSW porozmawiamy o najlepszych sposobach promocji i dystrybucji filmów. Zaproszeni goście opowiedzą o tym jak zaistnieć na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, jak skutecznie poprowadzić promocję oscarową, jaką obrać strategię promocyjną i ile ona kosztuje.

Ponadto w programie 43. FPFF znalazły się inne wydarzenia branżowe:

Konferencja naukowa „Współczesny polski film historyczny po 2005 roku”. Hotel Mercure Gdynia Centrum, 21 września 2018

Od powołania w 2005 roku Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej polski film historyczny przeżywa okres renesansu. Ostatnia dekada przyniosła łącznie kilkadziesiąt fabuł oraz liczne filmy dokumentalne. Dzieła te wpisały się w ożywiony dyskurs publiczny dotyczący prezentowania dlatego podczas 43. FPFF odbędzie się spotkanie Sekcji „Film i Historia” Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Uczestnicy konferencji podsumują dorobek polskiego kina historycznego ostatnich lat oraz zaprezentują różnorodne metody badawcze pozwalające opisywać ekranowe emanacje przeszłości. Całość zwieńczy debata „100 lat niepodległości” z udziałem polskich reżyserów i producentów. W trakcie konferencji wręczone zostaną nagrody za Najlepszą Książkę Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

Debata „Twarzą w twarz”. Hotel Mercure Gdynia Centrum, 21 września 2018

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych otwiera nowy cykl „Twarzą w twarz”, którego bohaterem w premierowej edycji będzie Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 18 do 20 września 2018 roku wszyscy chętni mogą nagrać, w formie wideo, pytania dotyczące aktualnych wyzwań i problemów branży filmowej. W tym celu w Teatrze Muzycznym powstanie specjalna mównica. Pytania wybrane spośród wszystkich nagrań zostaną odtworzone podczas debaty, która odbędzie się 21 września.

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Hotel Mercure Gdynia Centrum, 22 września 2018, godz.12.00

Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich, największej w kraju organizacji zrzeszającej ludzi filmu, są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. Choć polskie filmy zdobywają najwyższe laury na międzynarodowych festiwalach, a krajowy boxoffice bije kolejne rekordy, to w sferze organizacyjno-prawnej jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia! Tym razem spotkanie filmowców odbędzie się pod hasłem „Fokus na prawo”, a wśród poruszonych tematów znajdą się: Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, projekt Ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej oraz europejska reforma prawa autorskiego.

Gdyńskie Centrum Animacji. Nowy element na mapie filmowej Gdyni. Spotkanie dla mediów. Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, 19 września 2018, godz. 14.00

Powstaje Gdyńskie Centrum Animacji – jest to nowa inicjatywa grupy TREFL, tworzona we współpracy z Miastem Gdynia. W Centrum można będzie spróbować swoich sił w pracy nad animacją filmową, wziąć udział w warsztatach artystycznych i twórczych, zajęciach z tworzenia filmów w animacji poklatkowej. Zaplecze merytoryczne Gdyńskiego Centrum Animacji będzie stanowił zespół artystów i twórców popularnego serialu dla dzieci „Rodzina Treflików” na czele z Markiem Skrobeckim. Działalność Gdyńskiego Centrum Animacji wpisuje się w realizowaną konsekwentnie od lat politykę Miasta Gdynia nastawioną na budowę silnego ośrodka filmowo-kulturalnego.

Organizatorami 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego; współorganizatorzy to: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury. Sponsorem Głównym 43. FPFF jest PKO Bank Polski. Partnerem Strategicznym jest BMG Goworowski Autoryzowany dealer Mercedes-Benz. Partnerzy Główni – PKP Intercity, Dr Irena Eris, Gdyńskie Centrum Kultury, Reserved. Ogólnopolscy Patroni Medialni to : Telewizja Polska, Rzeczpospolita, Elle, Gala, Miesięcznik Kino, Onet, radiowa Jedynka, Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Super Express. Lokalnymi Patronami Medialnymi są: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Rzeczpospolita, Życie Regionów, Trojmiasto.pl oraz Telewizja Gdańsk.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.