Platynowe Lwy: Filip Bajon, „Aria dla atlety”, Alfabet

Platynowe Lwy: Filip Bajon, „Aria dla atlety”, Alfabet

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Filip Bajon. Reżyser i scenarzysta odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 47. FPFF.

W dorobku Laureata jest prawie 40 filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli i seriali nagradzanych na festiwalach oraz przez prestiżowe gremia filmowe. Wiele z nich otrzymywało nagrody także na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, m.in. „Aria dla atlety”, „Wizja lokalna 1901” , „Wahadełko”, „Magnat”, „Poznań ‘56”, „Kamerdyner”.

Na 47. FPFF obejrzymy jego wybitny film „Aria dla Atlety” (1979). Władysław Góralewicz, młody chłopak z galicyjskiej wsi, rozpoczyna karierę w prowincjonalnym cyrku. By sprawdzić jego predyspozycje zapaśnicze, dyrektor poddaje go próbie wytrzymałości. Góralewicz wychodzi z niej zwycięsko, ale z mocno poranioną głową. W pracy przechodzi ciężką szkołę życia, ale też odnajduje przyjaciół – Bolcia i Cyklopa. Pierwowzorem postaci Góralewicza był Stanisław Jan Cyganiewicz, mistrz świata w walkach francuskich i wolnoamerykańskich.

Dodatkowo zapraszamy na MASTERCLASS: ALFABET FILIPA BAJONA. A jak Aria dla atlety, B jak Bal na dworcu w Koluszkach, C jak… Tym razem w ramach specjalnego spotkania z Laureatem Platynowych Lwów stworzymy alfabet twórczości Filipa Bajona. Kilkadziesiąt filmów fabularnych, spektakle teatralne, praca wykładowcy w szkole filmowej… Dorobek Filipa Bajona jest niezwykle różnorodny, więc tematów na pewno nie zabraknie. Potrzebna jest jednak pewna rama, która pozwoli ująć ten żywioł twórczy i spojrzeć na niego z nowej perspektywy. Hasła rozpoczynające się od kolejnych liter alfabetu nadadzą zatem tempo i strukturę rozmowie. Nie dajcie się jednak zwieść powyższym hasłom „A jak…” i „B jak…” – nawet sam Laureat Platynowych Lwów do ostatniej chwili nie będzie wiedział, jakie słowo na daną literę za chwilę usłyszy. Spotkanie poprowadzi Kaja Klimek.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12-17 września 2022 roku.