ANDRZEJ WAJDA. OSTATNI ROMANTYK POLSKIEGO KINA

21 września | 14:00 - 15:00
ANDRZEJ WAJDA. OSTATNI ROMANTYK POLSKIEGO KINA

Album, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, to nie tylko podsumowanie dorobku jednego z największych polskich reżyserów, to przede wszystkim afirmacja jego pasji do życia i kina. Punktem wyjścia są słowa Andrzeja Wajdy: „Jeżeli to, co zostawiam po sobie, moje filmy, prace, różne działania, mają jakąś wartość, to się obronią, jeżeli nie mają, znikną.”

Autorzy wydawnictwa do rozmów na temat twórczości Andrzeja Wajdy zaprosili twórców, którzy z nim pracowali. Nie tylko cenili i rozumieli, ale do dziś chcą go przywracać w pamięci widzów. Są wśród nich zarówno artyści o międzynarodowej sławie, jak Isabelle Huppert, czy Roman Polański, bliscy współpracownicy (m.in. Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn), jak i absolwenci Szkoły Wajdy.

Z zebranych głosów, śladów, zdjęć – także tych z prywatnego archiwum – wyłania się imaginarium reżysera, kalejdoskop jego inspiracji, lęków, marzeń i mitów ukazanych w filmach takich jak Kanał, Wesele, Popiół i diament czy Pokolenie. Czy Andrzej Wajda był rzeczywiście ostatnim romantycznym artystą polskiego kina?

Podczas 42. FPFF w spotkaniu prowadzonym przez Tomasza Raczka udział wezmą autorki książki: Małgorzata Fiejdasz-Kaczyńska i Anna Serdiukow, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz goście specjalni, których wspomnienia można przeczytać w książce.

logo-SFP-na-bilecik.png