Filmoteka Szkolna

08 - 11 grudnia | 09:00 - 16:00
Filmoteka Szkolna

Filmoteka Szkolna na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Jak co roku uczniowie będą mogli wziąć udział w zajęciach Filmoteki Szkolnej. Tym razem zapraszamy na spotkania, warsztaty i seanse filmowe online! Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Wirtualna Filmowa Gra Miejska – „Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w tarapatach. Historia (nie)prawdziwa”

Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu ktoś wykradł dyski z kopiami festiwalowych filmów. Brak niektórych premier, na dodatek wykradziono dostęp do platform streamingowych. Drugi dzień Festiwalu w toku, jesteśmy o krok od tragedii, napięcie rośnie. Wszystko wskazuje, iż w sprawę zamieszany jest wielki boss mafii. Czy uda się uratować Festiwal przed skandalem na skalę światową? Dołącz do ekipy próbującej odnaleźć zaginione dyski a także rozpoznać i odnaleźć przestępców!

Do zespołu rekrutujemy najlepszych z całej Polski. Pracujemy zdalnie, dołącz do nas, jeśli wiesz jak poruszać się w internetach i zależy Ci na kinie! Tegoroczna filmowa gra miejska przenosi się tak jak wszystkie działania do Internetu. Zapraszamy do zdalnego udziału w rozwiązaniu zagadki, na co będziecie mieli tylko 2 godziny.

Przed uczestnikami/uczestniczkami postawione zostaną zadania związane z filmami z pakietu Filmoteki Szkolnej jaki i tytułami znanymi z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zadania opierać się będą na współpracy i kreatywności uczestników/uczestniczek.

· Kiedy? Środa, 9 grudnia, g. 10:00-12:00.

· Gdzie? platforma ZOOM.

· Dla kogo? Klasy 7-8 SP i szkoły ponadpodstawowe. Zgłoszenia otwarte zarówno dla zorganizowanych grup jak i pojedynczych uczniów.

Zapisy: https://filmotekaszkolna.pl

Debaty Skrytykuj! po projekcjach tytułów z Konkursu Filmów Krótkometrażowych

1. BLOK 1 „Cztery filiżanki kawy lub trzy”, „Sukienka”, „Alicja i żabka”, „Hi, how are you”. Bezpośrednio po bloku filmowym dyskusję z młodzieżą oraz zaproszonymi twórcami poprowadzą krytycy filmowi – Kaja Klimek i Adam Kruk 2. BLOK „Maria nie żyje”, „Noamia”, „Mother Dear”, „Dalej jest dzień”. Bezpośrednio po bloku filmowym dyskusję z młodzieżą oraz zaproszonymi twórcami poprowadzą krytycy filmowi – Kaja Klimek i Adam Kruk.

· Kiedy? Wtorek, 8 grudnia (blok 1) oraz czwartek, 10 grudnia (blok 2), g. 9:00-11:30.

· Gdzie? Platforma ZOOM (debaty), platforma FPFF (filmy).

· Dla kogo? Szkoły ponadpodstawowe. Przed zgłoszeniem grupy, prosimy o przeczytanie opisów filmów prezentowanych w danym bloku, które dostępne są TUTAJ.

Zapisy: https://filmotekaszkolna.pl

Premierowe wykłady

Zapraszamy do obejrzenia 2 premierowych wykładów realizowanych w ramach zajęć Akademii Polskiego Filmu w Gdańsku, poświęconych filmom, które w latach 70. święciły triumfy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych lub zostały na nim niezasłużenie pominięte.

1. „Obrazy końca dawnej kultury” dr Piotr Kurpiewski, wykład dotyczy filmów „Sanatorium pod klepsydrą”, reż. Wojciech Jerzy Has (1973) oraz „Aria dla atlety”, reż. Filip Bajon (1979).

2. „Kino moralnego niepokoju” dr Maciej Białous, wykład nt filmów „Człowiek z marmuru”, reż. Andrzej Wajda (1976) oraz „Barwy ochronne”, reż. Krzysztof Zanussi (1976)

· Kiedy? Wtorek, 8 grudnia – sobota, 12 grudnia.

· Gdzie? Kanał YT Filmoteki Szkolnej.

Filmoteka Szkolna to ogólnopolski program edukacji filmowej prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Portal www.filmotekaszkolna.pl udostępnia zbiór ponad 140 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych dla wszystkich etapów edukacji szkolnej oraz materiały dydaktyczne i filmoznawcze. Szkoły, które chcą angażować się w działania z obszaru edukacji filmowej, mogą wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli – Liderów Filmoteki Szkolnej, edukatorów – Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej oraz zaproszonych ekspertów.

Studio Filmoteki Szkolnej

1. Dla grup
Kto pracuje w redakcji i czym się zajmuje? Co to jest wywiad? Jak skutecznie pytać? Między innymi tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów Studia Filmoteki Szkolnej. Zajęcia pokażą młodym na czym polega zawód dziennikarza, operatora obrazu, realizatora dźwięku i montażysty. Uczestnicy będą trenować m.in dykcję i wystąpienia przed kamerą (tym razem tylko tą w komputerze lub telefonie). Porozmawiamy też o wpadkach dziennikarskich – na co uważać, jak uniknąć problemów i jak sobie z nimi radzić.

· Kiedy? Piątek, 11 grudnia, g. 10:30-12:30 (grupa 1) oraz 13:00-15:00 (grupa 2).
· Gdzie? platforma ZOOM.
· Dla kogo? Klasy 7-8 SP. Zgłoszenia otwarte zarówno dla zorganizowanych grup jak i pojedynczych uczniów w miarę dostępnych miejsc.
2. Dla uczestników indywidualnych, którzy będą przeprowadzać wywiady z gośćmi festiwalu
Jak nagrać wywiad? Gdzie szukać ciekawych tematów? Co to jest stand up, przebitka, czy surówka? Między innymi tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów Festiwalowego Studia Filmoteki Szkolnej. Podczas warsztatów powstaną wywiady, przygotowane i zrealizowane przez uczniów, które zostaną udostępnione na kanale YouTube i w mediach społecznościowych Filmoteki Szkolnej oraz na stronach 45. FPFF w Gdyni. Zajęcia skierowane są do osób, które swoje przyszłe zawodowe życie planują związać właśnie z dziennikarstwem, ale też tych, którzy są po prostu ciekawi telewizyjnych kulis.

· Kiedy? Od piątku 4 grudnia do 11 grudnia
· Gdzie? m.in. platforma ZOOM.
· Dla kogo? Uczniowie szkół ponadpodstawowych – maksymalnie 2 z jednej szkoły.
Zapisy: https://filmotekaszkolna.pl

Olimpijski poziom produkcji filmowej – spotkanie z Mariuszem Włodarskim

Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Włodarskim z Lava Films, producentem takich filmów, jak „Śniegu już nigdy nie będzie” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horna (filmy zakwalifikowane do konkursu głównego 45. FPFF), który zdradzi elementy know how producenta. Jaką rolę pełni producent w procesie powstawania filmu? Jak wygląda współpraca pomiędzy nim a innymi członkami zespołu? Gdzie i jak ubiegać się o fundusze na produkcję filmu? Rozmowę z Mariuszem Włodarskim poprowadzi Grzegorz Fortuna. Wydarzenie powiązane z V edycją Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

· Kiedy? Wtorek, 8 grudnia, g. 14:30-16:00.
Gdzie? Transmisja na żywo na fanpejdżu Filmoteki Szkolnej i FPFF z możliwością zadawania pytań za pośrednictwem chatu.