KFF na fali: Syndrom Hamleta

KFF na fali: Syndrom Hamleta

W ramach tegorocznej współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym zapraszamy na pokaz filmu „Syndrom Hamleta”, reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski.

„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

ELWIRA NIEWIERA: reżyserka i scenarzystka. Urodziła się w 1976 roku. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych wspólnie z Piotrem Rosołowskim: Efekt domina (m.in. Złoty Róg i Złoty Lajkonik na KFF 2014, Złoty Gołąb na DOK Leipzig 2014) oraz Książę i Dybuk (nagrodzonego na MFF w Wenecji 2017).

PIOTR ROSOŁOWSKI: reżyser i operator. Urodził się w 1977 roku. Absolwent WRiTV UŚ w Katowicach oraz stypendysta Academy of Media Arts w Kolonii. Współautor nominowanego do Oscara dokumentu Królik po berlińsku, a także współreżyser filmu Książę i Dybuk nagrodzonego na MFF w Wenecji 2017.

 

KFF na fali: „Syndrom Hamleta”, reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski