Panel Wydawnictwa PWSFTVIT i Filmoteki Narodowej: Promocja książki prof. E. Zajicka „Zarys historii gospodarczej kinematografii polskiej. Tom 1 . Kinematografia wolnorynkowa w latach 1896 – 1939” oraz studium przypadku: Rekonstrukcja „Halki”

23 września | 11:00 - 12:30
Panel Wydawnictwa PWSFTVIT i Filmoteki Narodowej: Promocja książki prof. E. Zajicka  „Zarys historii gospodarczej kinematografii polskiej. Tom 1 . Kinematografia wolnorynkowa w latach 1896 –  1939” oraz studium przypadku: Rekonstrukcja „Halki”

Książka „Zarys historii gospodarczej Kinematografii polskiej. Tom 1. Kinematografia wolnorynkowa w latach 1896 – 1939” profesora Edwarda Zajička (Wydawnictwo PWSFTViT w Łodzi) to rezultat wieloletnich badań autora: dzieje polskiej kinematografii od jej początku poprzez charakterystykę systemów prawnych, organizacyjnych, opis instytucji i postaci, które wpływały na kształt polskiego filmu. To jedyna książka, w której czytelnicy znajdą historie wytwórni filmowych, kolejnych ustaw, słynnych producentów i szefów kinematografii. Książka w pierwszej wersji opublikowana została w roku 2008; obecne wydanie zostało uzupełnione oraz wzbogacone o ilustracje, fotosy, unikatowe zdjęcia ilustrujące realia przedwojennej kinematografii.

Filmoteka Narodowa przedstawia studium przypadku: projekt rekonstrukcji filmu Konstantego Meglickiego „Halka”. Blisko trzy lata po premierze, która odbyła się w 1929 roku, film został przemontowany, udźwiękowiony i ponownie wszedł na ekrany już jako film dźwiękowy. Film nie był znany powojennej publiczności. Dotychczas w obiegu był jedynie końcowy fragment pierwotnej, niemej wersji filmu z 1929 roku. W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowały się także obszerne fragmenty materiałów do wersji udźwiękowionej z 1932: ściętego negatywu obrazu, negatywu dźwięku, odrzutów dźwiękowych oraz kopii roboczej. Przez dziesięciolecia stan ich zachowania nie pozwalał na eksploatację. Dopiero technologie cyfrowe umożliwiły ich zabezpieczenie w postaci cyfrowej. Filmoteka Narodowa podjęła się także restauracji filmu – w wersji pierwotnej, niemej oraz częściowo – dźwiękowej. O ciekawostkach dotyczących organizacji przedwojennego przemysłu filmowego oraz o dylematach i odkryciach związanych z rekonstrukcją cyfrową filmów opowiedzą specjaliści Filmoteki Narodowej.

sfphelios.png