POLSKA ŚWIATŁOCZUŁA: MALOWANIE ŚWIATŁEM

17 - 22 września | 10:00 - 18:00
POLSKA ŚWIATŁOCZUŁA: MALOWANIE ŚWIATŁEM

Polska Światłoczuła już od siedmiu lat nieprzerwanie przemierza nasz kraj, docierając z ambitnymi polskimi filmami i ich twórcami do miejscowości pozbawionych kin. Projekt zainicjowany w 2011 roku przez Dorotę Kędzierzawską i Arthura Reinharta trafia do małych miasteczek i wsi, w których bezpłatne pokazy filmów i spotkania z twórcami kina odbywają się w nieoczywistych miejscach. Sale kinowe stwarzane są między innymi w świetlicach wiejskich, remizach strażackich, muzeach, bibliotekach, zamkach, zakładach karnych i ośrodkach poprawczych, a nawet w starych kościołach. Polska Światłoczuła dociera wszędzie tam, gdzie są spragnieni kina widzowie.

Podczas 43. FPFF Polska Światłoczuła będzie miała swoje stanowisko w Parku Rady Europy. Codziennie, od 17 do 22 września, od godziny 10.00 do 18.00 będzie można odwiedzić światłoczuły punkt, obejrzeć relacje z filmowych podróży po Polsce, spotkać twórców filmowych, porozmawiać z inicjatorami projektu i zaprosić ich do swojej miejscowości. Odwiedzający stanowisko będą mieli także okazję do wzięcia udziału w akcjach Malowanie Światłem i Malowanie w 3D w VR. W tym roku Polska Światłoczuła otworzy również swoje samochodowe studio, do którego codziennie zaprosi innego twórcę filmowego na rozmowę transmitowaną na żywo w Internecie.

MALOWANIE ŚWIATŁEM I MALOWANIE ŚWIATŁEM W 3D W VR
Wychodząc naprzeciw nowym technologiom, twórcy projektu rozszerzyli swoją, kultową już, akcję Malowanie Światłem, przenosząc ją do trójwymiaru i wirtualnej rzeczywistości. W tym roku w Światłoczułym punkcie oprócz tradycyjnego malowania światłem latarkami, za pomocą specjalnych gogli VR i kontrolera ruchu, a przede wszystkim wyobraźni, będzie można stworzyć barwne kompozycje w wirtualnym świecie. Każdy będzie mógł obudzić w sobie artystę i namalować swoje dzieło w przestrzeni 3D, a tematykę ograniczać będzie jedynie wyobraźnia. Za pomocą ruchu, barw i nowych technologii będzie można wyrażać swoje emocje i realizować twórcze pomysły. Najlepsze prace zostaną opublikowane w galerii na stronie internetowej www.polskaswiatloczula.pl.

WYWIADY Z TWÓRCAMI LIVE
Nieodłączną częścią projektu są podróże z twórcami filmowymi po całej Polsce. W jednym z busów, który na co dzień rusza w światłoczułe trasy, powstanie profesjonalne mini-studio do realizacji live. Przez cały czas trwania Festiwalu, codziennie inny twórca weźmie udział w rozmowie, która emitowana będzie na żywo na stronie internetowej i w kanałach społecznościowych Polski Światłoczułej. Szczegółowy harmonogram wywiadów pojawi się na Facebooku projektu.

Projekt „Polska Światłoczuła” współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Akcja w ramach 43. FPFF możliwa jest dzięki współpracy z MAN Truck & Bus Polska, Panasonic Polska, Neuro Device Group, Physical Toys, Leica oraz Popler.tv.