Wystawy prezentowane w ramach 37. Gdynia Film Festival

Wystawy prezentowane w ramach 37. Gdynia Film Festival

JERZY HOFFMAN. KINO Z HISTORIĄ W TLE.

Z okazji 80. urodzin Jerzego Hoffmana Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie przygotowało wystawę monograficzną poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina. Wystawa ukazuje jego ogromny dorobek artystyczny, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem Skórzewskim, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” i „1920. Bitwa Warszawska”.

Data 08 maja – 30 czerwca 2012; otwarcie godzina 16.00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

JERZY KAWALEROWICZ. MALARZ X MUZY.

kawalerowicz

Muzeum Kinematografii w Łodzi pragnie przypomnieć i złożyć hołd Reżyserowi. Ta wystawa, której towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna składająca się z wywiadów z aktorami, współpracownikami, przyjaciółmi Jerzego Kawalerowicza, to biograficzna, retrospektywna wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autora znanych ekranizacji Faraona, Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Quo vadis, laureata wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie, współzałożyciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wieloletniego szefa Kadru.

Data: 08 maja – 30 czerwca 2012; otwarcie godzina 16.30
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

KINO ANDRZEJA DUDZIŃSKIEGO – PLAKATY DO FILMÓW, KTÓRYCH NIE BYŁO

dudzinski

Wystawa inna niż wszystkie, bo prezentująca plakaty do filmów, które nigdy nie powstały. Niektóre poważne, inne całkiem zwariowane – ich twórca to uznany w Polsce i świecie grafik. Od 2007 plakaty jego autorstwa publikowane są na łamach miesięcznika „Film”. Otwarcie wystawy we wtorek, 8 maja w samo południe. Wystawa powstała we współpracy z Mościckim Centrum Kultury oraz Galerią Miejską w Tarnowie.

Data: 07 – 12 maja 2012; otwarcie 8 maja o godz. 12.00
Miejsce: Teatr Muzyczny

WYSTAWA FOTOGRAFII „PORTRETY” HENRYKA PIETKIEWICZA

wajda

Wystawa prezentująca fotograficzne portrety osób związanych z polską kinematografią. Autor zdjęć przedstawia uwiecznione na nich postaci w charakterystycznym stylu wykorzystującym bliskie plany i skupiającym uwagę na emocjach.

Data: 07 – 12 maja 2012
Miejsce: Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”

UŚMIECHNIJ SIĘ

.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jak co roku uśmiecha się filmowo do dzieci. Marcin Władyka, twórca tegorocznego plakatu, stworzył jego specjalną uśmiechniętą wersję, na której zbierane będą „uśmiechnięte autografy” gości 37. GFF. Uśmiechy zbierać i prezentować przez cały festiwalu będzie twórca Światowego Archiwum Uśmiechów, Marek Wysoczyński. Ponadto, mali pacjenci szpitala miejskiego w Gdyni rysować będą uśmiechy wraz z Prezydentem Miasta Gdyni Wojciechem Szczurkiem i…. o tym, sza, niech dla dzieci będzie niespodzianką kto ze świata filmu polskiego przybędzie do szpitala.

Data: 07 – 12 maja 2012
Miejsce: Teatr Muzyczny/Multikino