Znamy zwycięzców Nespresso Talents 2020

Znamy zwycięzców Nespresso Talents 2020

Finał pierwszej polskiej edycji konkursu filmowego Nespresso Talents odbył się w piątek, 18 września. Jury w składzie: Małgorzata Kożuchowska, Kinga Dębska, Anna Zoll i Łukasz Maciejewski ogłosiło wyniki podczas wirtualnej, pełnej emocji ceremonii z udziałem laureatów.

Pierwsze miejsce zdobył film #dobrowraca w reż. Kamila Marka, na drugim miejscu uplasował się Life in a bottle w reż. Nathaniela Czarneckiego, trzecia nagroda została przyznana filmowi Gift w reż. Poe Lucke’a. Dodatkowo nagrodę publiczności otrzymał film Seeds Kaspra Daviesa. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne oraz zaproszenia na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku.

Ceremonię wręczenia nagród można obejrzeć na stronie: https://www.nespresso.com/talents/pl/pl/contest

Nespresso Talents to konkurs filmowy, w którym udział może wziąć każdy. Uczestnicy interpretują temat, tworząc maksymalnie trzyminutowe filmy, nakręcone w formacie wertykalnym. Piąta edycja międzynarodowego konkursu filmowego Nespresso Talents odbyła się pod hasłem Virtuous Circles, interpretowanym jako Kręgi dobra. Łącznie do konkursu zgłoszono 743 filmy z 47 krajów. W tym roku po raz pierwszy odbyła się także polska edycja konkursu. Spośród nadesłanych filmów polskie Jury zakwalifikowało 11 tytułów na shortlistę, z której wyłoniono 3 zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: 1500 euro (pierwsze miejsce), 1000 euro (drugie miejsce) i 500 euro (trzecie miejsce) oraz zaproszenia na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. Podczas wielkiego finału Jury konkursu podsumowało tegoroczną edycję oraz podzieliło się wrażeniami na temat zwycięskich filmów, tym samym uzasadniając werdykt. Łukasz Maciejewski:

Zwycięski film #dobrowraca to trzy minuty, w których dzieje się tak wiele, że ma się wrażenie,
że oglądamy pełnometrażowy dokument. Siłą filmu jest bohater. Wierzymy mu, zapamiętujemy go, szczerze mu kibicujemy. Z kolei film „Life in a bottle”, który zajął drugie miejsce,
to znakomity koncept. Kino łączące temat tegorocznej edycji z wielką pomysłowością i oryginalnością. Kino ekologiczne, zaangażowane (w dobrej sprawie), kino któremu „nie jest wszystko jedno”. Plus świetna rola aktorska Izabelli Dudziak. Trzecie miejsce, czyli film „Gift” mocno zostaje w pamięci. Chropowaty, niejednorodny stylistycznie, niepozwalający wpisać się w żadne ramy. Jedna z najoryginalniejszych estetycznie propozycji tegorocznej edycji.

Małgorzata Kożuchowska:

Doceniliśmy i postanowiliśmy nagrodzić filmy, które w oryginalny, ciekawy i bardzo osobisty sposób podjęły temat tegorocznej edycji konkursu. Ich siłę stanowi tzw. human story pełna emocji
i szczerości. Historia Kamila, który pomagając chorej dziewczynce pokonał swoje słabości, bo „dobro wraca”, „Gift”, który wywołując uśmiech pomaga rozprawić się z lękami, a nawet los plastikowej butelki z filmu „Life in a bottle” jest nam zaskakująco bliski. Te filmy mają moc. Doceniliśmy również sposób realizacji, zdjęcia, montaż, zastosowanie nowych technik jak w przypadku filmu „Gift”. Wrażliwość, wyobraźnia i prawdziwe emocje to zdecydowało, że wygrały właśnie te trzy filmy.

Kinga Dębska:

Najbardziej ujęły mnie w najlepszych filmach pomysłowość, pogoda ducha i bijąca z nich prawda. Trzy nagrodzone filmy opisują naszą pocovidową rzeczywistość, pokazują nasz świat w momencie, kiedy żadna dłuższa forma fabularna nie zdążyła jeszcze powstać. Dotykają tematów istotnych
w sposób oryginalny i autentyczny. Świeże spostrzeżenia, poczucie humoru, brak wewnętrznych granic – to są wyznaczniki nagrodzonych filmów. Brawo laureaci!

Anna Zoll:

Film #dobrowraca mnie wzruszył. Pięknie pokazał wartość pomagania innym, a tym samym sobie. Połączenie delikatności i siły człowieka. Są tu także ciekawe ujęcia wertykalne i świetnie pokazany został temat tegorocznej edycji. „Life in a bottle” to z kolei film mówiący o poważnym temacie, problemie dzisiejszego świata w lekki sposób. Film „Gift” natomiast jest zabawny i dobrze wykorzystuje możliwość wertykalnego kręcenia.

W ramach pierwszej polskiej edycji Nespresso Talents na portalu Filmweb odbyło się także głosowanie na nagrodę publiczności, które wygrał film Seeds w reż. Kaspra Daviesa. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – łącznie swój głos oddało prawie 5000 osób. Twórca zwycięskiego filmu otrzymał nagrodę od Nespresso: ekspres do kawy, spieniacz do mleka oraz zestaw kaw.

Nespresso jest także partnerem najważniejszych festiwali filmowych na świecie, m.in. Festiwalu Filmowego w Cannes, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, a także Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Poprzez pracę z filmowcami, Nespresso kontynuuje zobowiązanie, aby poruszać tematy ważne społecznie i dokonywać zmian na lepsze. Warto dodać, że w tym roku każdy film zgłoszony do konkursu to dziesięć nowych drzew. Nespresso Talents wspiera program zalesiania, który marka realizuje w partnerstwie z PUR Projet.

Partnerem tegorocznej edycji konkursu Nespresso Talents jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Konkurs wsparły także szkoły filmowe: Warszawska Szkoła Filmowa; Wajda School; Wrocławska Szkoła Filmowa Mastershot; Łódzka Szkoła Filmowa; Szkoła Filmowa im.
K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego; Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza; Gdyńska Szkoła Filmowa; Akademia Filmowa AMA.

Więcej informacji na temat konkursu Nespresso Talents znajduje się na stronie:

https://www.nespresso.com/talents/pl/pl/contest