Agnieszka Smoczyńska

Agnieszka Smoczyńska

Reżyserka filmowa. Urodziła się w 1978 roku we Wrocławiu. Absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Szkoły Wajdy i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Laureatka programu Mój talent dla Polski, zdobywczyni Złotego Pióra, przyznawanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jej krótkometrażowe filmy fabularne Kapelusz, 3 love i Aria Diva zdobyły kilkadziesiąt nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą 

W 2015 roku zadebiutowała w pełnym metrażu Córkami Dancingu, w których eksperymentuje z gatunkami musicalu i filmu grozy. Nagrodzona za najlepszy debiut na Festiwalu w Gdyni, została także okrzyknięta odkryciem roku Polskich Nagród Filmowych Orły. Film przyniósł jej kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Fantasporto, Sofii, Montrealu i Wilnie oraz na Festiwalu Filmowym Sundance, gdzie otrzymała Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”.
W 2016 roku na zaproszenie Festiwalu Filmowego w Sydney, Variety i European Film Promotion wzięła udział w programie „European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch”. Uhonorowana Global Filmmaking Award na Festiwalu Filmowym w Sundance 2017.