Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska

Jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserek, autorka scenariuszy i producentka filmów fabularnych oraz dokumentalnych nagradzanych w kraju i za granicą. Urodzona w Krakowie w 1973 roku. Po dwóch dobrze przyjętych krótkich metrażach jej pierwsza fabuła Szczęśliwy człowiek (2000) była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii odkrycie roku oraz wygrała nagrodę specjalną w Salonikach.

Jej drugi film fabularny, Ono (2004), był prezentowany na Festiwalu Filmowym w Sundance i na MFF w Berlinie; 33 sceny z życia (2008) wygrał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Locarno. Później wyreżyserowała Sponsoring (2011) z Juliette Binoche i W imię…, który zdobył Nagrodę Specjalną oraz Teddy Award na MFF w Berlinie, gdzie reżyserka wróciła z Body/Ciało w roku 2015 i Twarzą w 2018, za które zdobyła odpowiednio Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera i Nagrodę Grand Prix Jury.

Jej pierwsza anglojęzyczna fabuła, The Other Lamb (2019), była pokazywana w Toronto, San Sebastian i Londynie. Niedawno zrealizowała krótki film pt. Nightwalk w cyklu „Women’s Tales” marki Miu Miu.