Nagrody

NAGRODY REGULAMINOWE W KONKURSIE GŁÓWNYM

Wielka Nagroda FPFF „Złote Lwy” oraz 300.000 zł wręczane producentowi i reżyserowi filmu (200.000 zł dla reżysera, 100.000 zł dla producenta). Ponadto producentowi wiodącemu filmu, który otrzymał Wielką Nagrodę FPFF „Złote Lwy”, przysługuje dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na development kolejnego filmu w wysokości 200 000 zł lub 250 000 zł na film historyczny.

Nagroda FPFF „Srebrne Lwy” oraz 150.000 zł wręczane producentowi i reżyserowi (100.000 zł dla reżysera, 50.000 zł dla producenta). Ponadto producentowi wiodącemu filmu, który otrzymał Nagrodę FPFF „Srebrne Lwy”, przysługuje dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na development kolejnego filmu w wysokości 200.000 zł.

Nagroda FPFF „Złoty Pazur”
w kategorii Inne Spojrzenie oraz 30.000 zł wręczane producentowi i reżyserowi filmu (20.000 zł dla reżysera, 10.000 zł dla producenta).

Nagrody indywidualne:

za reżyserię: 30.000 zł,
za scenariusz: 25.000 zł,
za debiut reżyserski lub drugi film: 15.000 zł,
za rolę kobiecą: 15.000 zł,
za rolę męską: 15.000 zł,
za profesjonalny debiut aktorski: 15.000 zł,
za zdjęcia: 15.000 zł,
za muzykę: 15.000 zł,
za scenografię: 15.000 zł,
za drugoplanową rolę kobiecą: 15.000 zł,
za drugoplanową rolę męską: 15.000 zł,
za dźwięk: 15.000 zł,
za montaż: 15.000 zł,
za kostiumy: 15.000 zł,
za charakteryzację: 15.000 zł.

Nagrodę w kategorii „muzyka” ufundowało Polskie Radio.

 

NAGRODY REGULAMINOWE W KONKURSIE FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film: 15.000 zł,
nagroda specjalna: 10.000 zł,
wyróżnienie: 5.000 zł.

 

NAGRODA REGULAMINOWA W KONKURSIE FILMÓW MIKROBUDŻETOWYCH

nagroda za najlepszy film: 20.000 zł

 

PLATYNOWE LWY

Komitet Organizacyjny Festiwalu może przyznać Nagrodę FPFF „Platynowe Lwy” dla twórcy filmowego za całokształt twórczości. Laureata nagrody proponuje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Laureat otrzymuje statuetkę oraz 30.000 zł.

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Nagroda w Konkursie Głównym dla reżysera filmu w wysokości 15.000 zł przyznawana przez widzów Festiwalu uczestniczących w głosowaniu w kinach festiwalowych. Nagrodę ufundowało Kino Polska.

 

Nagrody pozaregulaminowe

 

NAGRODA FIRMY HELIOGRAF ZA NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Nagroda firmy HELIOGRAF została ustanowiona w celu uhonorowania najlepszego autora zdjęć w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Nagrodą jest wsparcie produkcyjne o wartości 10.000 zł w postaci wypożyczenia sprzętu zdjęciowego, oświetleniowego i kamerowego na potrzeby realizacji kolejnego filmu laureata.

 

BURSZTYNOWE LWY

Nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie KINA POLSKIE dla filmu polskiego, który w ostatnim sezonie uzyskał najlepszy wynik frekwencyjny w polskich kinach. Nagrodę stanowi statuetka oraz dyplom dla dystrybutora i producenta filmu.

 

NAGRODA DZIENNIKARZY

Nagroda przyznawana przez dziennikarzy akredytowanych na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych  w Gdyni, w wyniku głosowania odbywającego się po ostatnim festiwalowym pokazie prasowym.

 

NAGRODA ZA NAJLEPSZY CASTING

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznawana za najlepszą reżyserię obsady. Statuetka trafi w ręce reżyserki lub reżysera castingu filmu biorącego udział Konkursie Głównym.

 

NAGRODA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH

Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych przyznawana przez przedstawicieli kin studyjnych w wyniku głosowania odbywającego się po ostatnim pokazie filmów prezentowanych w Konkursie Głównym. Nagrodą jest wsparcie dystrybucji filmu w kinach Sieci Kin Studyjnych.

 

DON KICHOT – NAGRODA POLSKIEJ FEDERACJI DYSKUSYJNYCH KLUBÓW FILMOWYCH

Nagroda dla najlepszego polskiego filmu sezonu, przyznawana przez działaczy i członków dyskusyjnych klubów filmowych stowarzyszonych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 2007 roku nagrodę przyznaje specjalnie powoływane jury PFDKF.

 

NAGRODA FESTIWALI I PRZEGLĄDÓW FILMU POLSKIEGO ZA GRANICĄ

Nagroda dla reżysera najlepszego filmu wybranego przez organizatorów festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą. Nagrodą jest okolicznościowa tablica oraz udział filmu i jego twórców w festiwalach polonijnych  na całym świecie.

 

KONKURS FUNDACJI LEGALNA KULTURA „Bycie fair to dobry sposób na bycie”

Fundacja LEGALNA KULTURA we współpracy z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ogłasza co roku konkurs na spot promujący uczciwe korzystanie z kultury jako jeden z fundamentów funkcjonowania w cyfrowym świecie. Pula nagród w konkursie jest następująca: I nagroda: 3.500 zł; II nagroda: 2.000 zł; III nagroda: 1.000 zł. Dodatkowo nagrodzeni otrzymują konsolę edycyjną Blackmagic Design DaVinci Resolve Speed Editor oraz zaproszenie na plan filmowy polskiego filmu fabularnego.

 

NAGRODA JURY MŁODYCH DLA NAJLEPSZEGO FILMU W KONKURSIE GŁÓWNYM

Statuetkę „Skrytykuj!” przyzna trzyosobowe Jury Młodych złożone z laureatów konkursu „Skrytykuj!” na recenzje i wideorecenzje, organizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

 

ZŁOTY KLAKIER – NAGRODA RADIA GDAŃSK

Nagroda Radia Gdańsk, przyznawana reżyserowi najdłużej oklaskiwanego filmu prezentowanego w ramach Konkursu Głównego.

 

NAGRODA ONETU – ODKRYCIE FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH
Trafi ona do twórcy jednego z prezentowanych filmów, który zrobi największe wrażenie na jury pod przewodnictwem Dominiki Olszyny, szefowej działów Kultura i Lifestyle w Onecie.

 

MOCNE WEJŚCIE. NAGRODA MIESIĘCZNIKA „ZWIERCIADŁO”

Wspierająca kobiety filmu, przyznawana z myślą o przyszłości i wyrównywaniu szans. Nagroda za świeżość spojrzenia, niepodważalny talent i wrażliwość artystyczną dla twórczyni, która swoim  krótkim metrażem udowadnia, że to dopiero początek, że dopiero się rozkręca.

 

NAGRODA VOGUE POLSKA – OSOBOWOŚĆ FESTWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH

Trafi ona do Twórczyni lub Twórcy, który w swojej dziedzinie robi rzeczy nowatorskie, godne wyróżnienia, wyznaczające nowe standardy w branży. Nagrodę przyzna jury pod przewodnictwem Iny Lekiewicz, redaktorki naczelnej „Vogue Polska”.

 

NAGRODA OD MARKI DR IRENA ERIS

Dla Twórczyni lub Twórcy za najodważniejszą, najwrażliwszą i najpiękniej opowiedzianą historię.