Nagrody

NAGRODY REGULAMINOWE W KONKURSIE GŁÓWNYM

Wielka Nagroda FPFF „Złote Lwy” oraz 300.000 zł wręczane producentowi i reżyserowi filmu (200.000 zł dla reżysera, 100.000 zł dla producenta). Ponadto producentowi wiodącemu filmu, który otrzymał Wielką Nagrodę FPFF „Złote Lwy”, przysługuje dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na development kolejnego filmu w wysokości 200 000 zł lub 250 000 zł na film historyczny.

Nagroda FPFF „Srebrne Lwy” oraz 150.000 zł wręczane producentowi i reżyserowi (100.000 zł dla reżysera, 50.000 zł dla producenta). Ponadto producentowi wiodącemu filmu, który otrzymał Nagrodę FPFF „Srebrne Lwy”, przysługuje dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na development kolejnego filmu w wysokości 200.000 zł.

Nagroda FPFF „Złoty Pazur”
w kategorii Inne Spojrzenie oraz 30.000 zł wręczane producentowi i reżyserowi filmu (20.000 zł dla reżysera, 10.000 zł dla producenta).

Nagrody indywidualne:

za reżyserię: 30.000 zł,
za scenariusz: 25.000 zł,
za debiut reżyserski lub drugi film: 15.000 zł,
za rolę kobiecą: 15.000 zł,
za rolę męską: 15.000 zł,
za profesjonalny debiut aktorski: 15.000 zł,
za zdjęcia: 15.000 zł,
za muzykę: 15.000 zł,
za scenografię: 15.000 zł,
za drugoplanową rolę kobiecą: 15.000 zł,
za drugoplanową rolę męską: 15.000 zł,
za dźwięk: 15.000 zł,
za montaż: 15.000 zł,
za kostiumy: 15.000 zł,
za charakteryzację: 15.000 zł.

 

NAGRODY REGULAMINOWE W KONKURSIE FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film: 15.000 zł,
nagroda specjalna: 10.000 zł,
wyróżnienie: 5.000 zł.

 

NAGRODA REGULAMINOWA W KONKURSIE FILMÓW MIKROBUDŻETOWYCH

nagroda za najlepszy film: 20.000 zł

 

PLATYNOWE LWY

Komitet Organizacyjny Festiwalu może przyznać Nagrodę FPFF „Platynowe Lwy” dla twórcy filmowego za całokształt twórczości. Laureata nagrody proponuje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Laureat otrzymuje statuetkę oraz 30.000 zł.

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Nagroda w Konkursie Głównym dla reżysera filmu w wysokości 15.000 zł przyznawana przez widzów Festiwalu uczestniczących w głosowaniu w kinach festiwalowych. Nagrodę ufundowało Kino Polska.

 

Nagrody pozaregulaminowe

 

NAGRODA za REŻYSERIĘ OBSADY w KONKURSIE GŁÓWNYM 48. FPFF

Reżyseria obsady to twórczy i nieodzowny element każdego filmu fabularnego. Stanowi on o charakterze, a czasem i powodzeniu całej produkcji. Mając na uwadze kreatywny wkład w produkcję reżyserek i reżyserów obsady, po raz kolejny, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdecydowało się przyznać nagrodę za najlepszą reżyserię obsady.

 

NAGRODA RADIA GDAŃSK za EFEKTY DŹWIĘKOWE KONKURS GŁÓWNY

Nagroda Radia Gdańsk za efekty dźwiękowe przyznaje jury, któremu przewodniczy Prezes Radia Gdańsk. Główne kryteria wyboru to: wartość merytoryczna, wartość intelektualna i artystyczna, stopień zaawansowania, format i jakość dźwięku

 

NAGRODA FIRMY HELIOGRAF ZA NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Nagroda firmy HELIOGRAF została ustanowiona w celu uhonorowania najlepszego autora zdjęć w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Nagrodą jest wsparcie produkcyjne o wartości 10.000 zł w postaci wypożyczenia sprzętu zdjęciowego, oświetleniowego i kamerowego na potrzeby realizacji kolejnego filmu laureata.

 

BURSZTYNOWE LWY

Nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie KINA POLSKIE dla filmu polskiego, który w ostatnim sezonie uzyskał najlepszy wynik frekwencyjny w polskich kinach. Nagrodę stanowi statuetka oraz dyplom dla dystrybutora i producenta filmu.

 

NAGRODA DZIENNIKARZY

Nagroda przyznawana przez dziennikarzy akredytowanych na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych  w Gdyni, w wyniku głosowania odbywającego się po ostatnim festiwalowym pokazie prasowym.

 

NAGRODA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH

Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych przyznawana przez przedstawicieli kin studyjnych w wyniku głosowania odbywającego się po ostatnim pokazie filmów prezentowanych w Konkursie Głównym. Nagrodą jest wsparcie dystrybucji filmu w kinach Sieci Kin Studyjnych.

 

ZŁOTY KANGUR NAGRODA dla FILMU w KONKURSIE GŁÓWNYM 48.FPFF
Przyznawana jest na Festwialu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przez Australijskie Jury. Nagroda ZŁOTY KANGUR jest nagrodą australijskich dystrybutorów filmowych i nie jest nagrodą polonijną. Do nagrody ZŁOTY KANGUR kandydować mogą jedynie filmy biorące udział w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.Celem nagrody jest popularyzacja polskiego kina w Australii, inicjowanie i ułatwianie wzajemnych kontaktów polskiego i australijskiego środowiska filmowego oraz współpracy produkcyjnej polskich i australijskich twórców filmowych.

 

DON KICHOT – NAGRODA POLSKIEJ FEDERACJI DYSKUSYJNYCH KLUBÓW FILMOWYCH

Nagroda dla najlepszego polskiego filmu sezonu, przyznawana przez działaczy i członków dyskusyjnych klubów filmowych stowarzyszonych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 2007 roku nagrodę przyznaje specjalnie powoływane jury PFDKF.

 

ZŁOTE LWIĄTKA im. JANUSZA KORCZAKA dla NAJLEPSZEGO FILMU MŁODZIEŻOWEGO 48.FPFF
Po raz drugi na festiwalu w Gdyni odbywa się konkurs o nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. Decyzję, do kogo trafi statuetka Złotych Lwiątek, podejmie dziecięca widownia.

 

NAGRODA FESTIWALI I PRZEGLĄDÓW FILMU POLSKIEGO ZA GRANICĄ

Nagroda dla reżysera najlepszego filmu wybranego przez organizatorów festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą. Nagrodą jest okolicznościowa tablica oraz udział filmu i jego twórców w festiwalach polonijnych  na całym świecie.

 

NAGRODA LAUREATÓW OLIMPIADY WIEDZY O FILMIE I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ dla NAJLEPSZEGO FILMU w KONKURSIE GŁÓWNYM 48. FPFF JURY MŁODYCH
Nagroda Laureatów olimpiady wiedzy o filmie i komunikacji społecznej; statuetkę przyzna trzyosobowe Jury Młodych złożone z laureatów 7. edycji Olimpiady; organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

 

MOCNE WEJŚCIE. NAGRODA MIESIĘCZNIKA „ZWIERCIADŁO”

Wspierająca kobiety filmu, przyznawana z myślą o przyszłości i wyrównywaniu szans. Nagroda za świeżość spojrzenia, niepodważalny talent i wrażliwość artystyczną dla twórczyni, która swoim  krótkim metrażem udowadnia, że to dopiero początek, że dopiero się rozkręca.

 

NAGRODA OD MARKI DR IRENA ERIS

Dla Twórczyni lub Twórcy za najodważniejszą wizję świata ukazaną w najpiękniejszy, najdelikatniejszy i najczulszy sposób

 

KRYSZTAŁOWA GWIAZDA NAGRODA ELLE

 

NAGRODA SPECJALNA INTERII – FENOMEN FESTIWALU

Nagroda przyznawana przez redakcję INTERIA FILM dla twórczyni/twórcy lub filmu. Za oryginalność, niebanalny przekaz i odwagę w łamaniu konwencji.

 

NAGRODA ELECTROLUX „KLIMATYCZNY FILM” dla NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNEJ PRODUKCJI FILMOWEJ dla filmu pełnometrażowego i krótkometrażowego
Nagroda „Klimatyczny film” – zainicjowana i ufundowana przez markę Elextrolux ľ ma wyróżnić najbardziej przyjazną środowisku produkcję filmową i zwrócić uwagę na palący problem nadmiaru odpadów i śladu węglowego produkowanych przez branżę audiowizualną. Nagroda jest wręczana w dwóch kategoriach: dla filmów krótkometrażowych i filmów pełnometrażowych. W kategorii filmów pełnometrażowych będą mogły zgłaszać swoją kandydaturę filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego, Konkursu Filmów Mikrobudżetowych oraz Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Zwycięzcy otrzymają statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 15.000 zł. Partnerem merytorycznym nagrody „Klimatyczny film” jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, a partnerem wspierającym inicjatywa Film dla Klimatu. W komisji konkursowej znajdują się przedstawiciele Electrolux, KIPA, Film dla Klimatu oraz FPFF).

 

NAGRODA EDITORIUM DLA NAJLEPSZEGO FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO

Nagroda dla zwycięskiego Filmu Krótkometrażowego, Voucher/Bon wysokości 50 tyś. zł – jako wartość usług postprodukcyjnych świadczonych przez firmę Editorium dla Reżysera zwycięskiego filmu, do wykorzystania przy kolejnym jego projekcie.

 

NAGRODA CHOPARD & W.KRUK W KONKURSIE GŁÓWNYM – CHOPARD LOVES CINEMA

Nagroda „Chopard Loves Cinema” jest uhonorowaniem wyjątkowego debiutu aktorskiego na dużym ekranie i wyrazem wdzięczności za inspirowanie młodych pokoleń aktorek i aktorów.