Alchemik

reż.

Jacek Koprowicz

1988, 1 godz. 58 min

Alchemik Sendivius przybywa na zamek księcia Fryderyka, by przekonać go, że posiadł tajemnicę przemiany zwykłych metali w złoto. Stosując podstęp prezentuje całemu dworowi udaną próbę transmutacji, czym zaskarbia sobie łaski księcia i osiąga swój prawdziwy cel: wydobywa z lochów więzionego tam mistrza wiedzy tajemnej, Tomasza Setona. Po ucieczce z zamku dogania karetę wiozącą Setona, jednak stary alchemik jest już umierający. Przed śmiercią wyszeptuje tylko kilka słów o zielonym jeziorze i wymawia imię swojej żony, Teresy.
Sendivius powraca na dwór księcia Kiejstuta, który opłaca jego badania alchemiczne i pod groźbą zabicia jego żony i dziecka żąda produkcji szlachetnego kruszcu. Alchemik udaje się w daleką podróż do wdowy po Setonie, Teresy. Dowiaduje się, że Seton również stosował zawodowe sztuczki, nigdy nie osiągając absolutu. W desperacji wiąże się z wyznawcami szatana, do których należy piękna Teresa. Po wstrząsie jaki przeżywa podczas satanistycznej mszy, wstępuje do klasztoru.
Przypadkowo dowiaduje się od jednego z mnichów o istnieniu zielonego jeziora, położonego wśród wydm. Sendivius nie mogąc oprzeć się pokusie poznania tajemnicy dociera do miejsca wskazanego przez Setona przed śmiercią. Stoi tam statek kosmiczny, na którego pokładzie Sendivius już pozostaje.

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP