Anioł w szafie

reż.

Stanisław Różewicz

1987, 1 godz. 43 min

Dobiega końca realizacja filmu, ekipa odczuwa już zmęczenie. Jan, operator dźwięku, podczas nagrywania słyszy dźwięki nie pochodzące z planu filmowego. To wracają wspomnienia – stopniowo obraz wypełnia się szczegółami. Przed laty, podczas miłosnej nocy z Elżbietą Jan usłyszał krzyk, dochodzący zza okna. Chcąc ocalić własny spokój, nie zareagował – rano okazało się, że w parku zamordowano człowieka.
Reżyser filmu przeżywa kryzys twórczy. Jan radzi mu, by wsłuchał się w swój głos. Sam porzuca zajęcia zawodowe, idąc za głosem wspomnień wyjeżdża do miasteczka, gdzie poznał Elżbietę. Usiłuje odnaleźć dawną kochankę, a także dowiedzieć się, kim był człowiek zamordowany tamtej nocy. Śledztwo w sprawie zabójstwa umorzono – "z braku świadków". Elżbieta wyjechała przed kilku laty.
Jan wraca do Warszawy. Realizacja filmu dobiega końca. Ze Sztokholmu telefonuje córka. O świcie, kiedy żona jeszcze śpi, Jan wychodzi do miasta. Przygotowuje dla córki kasetę z "głosami z kraju". Zebrany na taśmie materiał, to całe jego życie: jest tam i miejsce dla mężczyzny, któremu nie udzielił pomocy tamtej nocy.

scenariusz: Stanisław Różewicz
zdjęcia: Jerzy Wójcik
muzyka: Jerzy Satanowski
scenografia: Teresa Barska
montaż: Krystyna Rutkowska
dźwięk: Wiesława Dembińska
obsada: Jerzy Trela(Jan), Grażyna Barszczewska(Teresa), Beata Paluch(Elżbieta), Edward Żentara(reżyser), Danuta Kowalska(Marzena), Maria Klejdysz(pani Olga), Tadeusz Włudarski(Fioletowy), Maria Czubasiewicz, Piotr Machalica
kierownik produkcji: Henryk Romanowski
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Tor"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP