Laureaci

XII

Wielka Nagroda Festiwalu „Złote Lwy Gdańskie”
„Matka Królów”, reżyseria: Janusz Zaorski

Nagroda Specjalna Jury
„Magnat”, reżyseria: Filip Bajon

Nagrody Główne Srebrne „Lwy Gdańskie”
scenariusz: Krzysztof Kieślowski – „Przypadek”
reżyseria:
Tadeusz Chmielewski – „Wierna rzeka
Waldemar Dziki – „Cudowne dziecko”
Marek Koterski – „Życie wewnętrzne
reżyseria filmu telewizyjnego:
Krzysztof Gruber – „Sala nr 6”

Nagrody Indywidualne „Brązowe Lwy Gdańskie”
debiut kinowy: Waldemar Krzystek – „W zawieszeniu”
pierwszoplanowa rola kobieca: Magda Teresa Wójcik – „Matka Królów”
drugoplanowa rola kobieca: Joanna Szczepkowska – „Matka Królów”
pierwszoplanowa rola męska: Bogusław Linda – „Magnat”, „Przypadek”
drugoplanowa rola męska: Jerzy Stuhr – „Pociąg do Hollywood”
zdjęcia: Jerzy Wójcik – „Anioł w szafie
scenografia:
zespół scenografów i dekoratorów wnętrz do filmu „Cudowne dziecko”
muzyka: Jerzy Matuszkiewicz – „Wierna rzeka”
dźwięk: Wiesława Dembińska – „Anioł w szafie”
montaż: Mirosława Garlicka – „Życie wewnętrzne”
kostiumy: Elżbieta Radke – „Łuk Erosa”

Nagroda dziennikarzy
„Matka Królów”, reżyseria: Janusz Zaorski
wyróżnienie dla „Niedzielnych igraszek”, reżyseria: Robert Gliński

Nagroda jury młodzieżowego
„Matka Królów”, reżyseria: Janusz Zaorski

Nagroda Zrzeszenia Okręgowych Przedsiębiorstw Rozpowszechniania Filmów „Polkino” – Złoty Talar Gdański przyznany został Zbigniewowi Kuźmińskiemu za „Nad Niemnem”, który już osiągnął sukces frekwencyjny, oraz „Między ustami a brzegiem pucharu”, również rokującemu powodzenie u widzów.

Muzeum Kinematografii w Łodzi , w rocznicę 60-lecia filmu dźwiękowego, przyznało nagrodę Studiu im. Karola Irzykowskiego za zestaw filmów prezentowanych na festiwalu oraz nagrodę indywidualną – za twórcze wykorzystanie obrazu i dźwięku w filmie – Krzysztofowi Tchórzewskiemu za obraz „Szkoła kochanków”, pokazywany w sekcji informacyjnej.

Wielka Nagroda Festiwalu „Złote Lwy Gdańskie”
„Matka Królów”, reżyseria: Janusz Zaorski

Nagroda Specjalna Jury
„Magnat”, reżyseria: Filip Bajon

Nagrody Główne Srebrne „Lwy Gdańskie”
scenariusz: Krzysztof Kieślowski – „Przypadek”
reżyseria:
Tadeusz Chmielewski – „Wierna rzeka
Waldemar Dziki – „Cudowne dziecko”
Marek Koterski – „Życie wewnętrzne
reżyseria filmu telewizyjnego:
Krzysztof Gruber – „Sala nr 6”

Nagrody Indywidualne „Brązowe Lwy Gdańskie”
debiut kinowy: Waldemar Krzystek – „W zawieszeniu”
pierwszoplanowa rola kobieca: Magda Teresa Wójcik – „Matka Królów”
drugoplanowa rola kobieca: Joanna Szczepkowska – „Matka Królów”
pierwszoplanowa rola męska: Bogusław Linda – „Magnat”, „Przypadek”
drugoplanowa rola męska: Jerzy Stuhr – „Pociąg do Hollywood”
zdjęcia: Jerzy Wójcik – „Anioł w szafie
scenografia:
zespół scenografów i dekoratorów wnętrz do filmu „Cudowne dziecko”
muzyka: Jerzy Matuszkiewicz – „Wierna rzeka”
dźwięk: Wiesława Dembińska – „Anioł w szafie”
montaż: Mirosława Garlicka – „Życie wewnętrzne”
kostiumy: Elżbieta Radke – „Łuk Erosa”

Nagroda dziennikarzy
„Matka Królów”, reżyseria: Janusz Zaorski
wyróżnienie dla „Niedzielnych igraszek”, reżyseria: Robert Gliński

Nagroda jury młodzieżowego
„Matka Królów”, reżyseria: Janusz Zaorski

Nagroda Zrzeszenia Okręgowych Przedsiębiorstw Rozpowszechniania Filmów „Polkino” – Złoty Talar Gdański przyznany został Zbigniewowi Kuźmińskiemu za „Nad Niemnem”, który już osiągnął sukces frekwencyjny, oraz „Między ustami a brzegiem pucharu”, również rokującemu powodzenie u widzów.

Muzeum Kinematografii w Łodzi , w rocznicę 60-lecia filmu dźwiękowego, przyznało nagrodę Studiu im. Karola Irzykowskiego za zestaw filmów prezentowanych na festiwalu oraz nagrodę indywidualną – za twórcze wykorzystanie obrazu i dźwięku w filmie – Krzysztofowi Tchórzewskiemu za obraz „Szkoła kochanków”, pokazywany w sekcji informacyjnej.