Komediantka

reż.

Jerzy Sztwiertnia

1986, 1 godz. 53 min

Osadzona w realiach końca ubiegłego wieku historia córki zawiadowcy stacji, marzącej o wyrwaniu się z szarej jałowości mieszczańskiego życia. Piękna Janka, po odrzuceniu oświadczyn towarzysza dziecięcych zabaw Andrzeja, wyjeżdża z rodzinnej osady. W mieście trafia do teatru ogródkowego "Tivoli" i po perypetiach zostaje zaangażowana do jego zespołu.
Występuje, poznaje wielu interesujących ludzi, ale jej sytuacja materialna jest bardzo trudna, gdyż dyrektor teatru nie ma zwyczaju płacić młodym adeptom. Kilka osób z teatru zamierza założyć nowe towarzystwo teatralne. Pieniądze na to ma zdobyć Janka – zamożny Kotlicki obiecał dwa tysiące rubli po warunkiem, że dziewczyna odbierze je osobiście u niego w domu. Młoda aktorka, choć cierpi nędzę, nie decyduje się na wizytę u bogatego protektora.
Rozpoczynają się próby do nowej sztuki w której Janka miała otrzymać główną rolę, ale na skutek intryg otrzymuje ją jej rywalka. Depresję dziewczyny pogłębia wiadomość o chorobie psychicznej ojca i porzucenie przez Władka, kolegę z teatru, ojca dziecka, którego się spodziewa. Janka popełnia samobójstwo.

scenariusz: Jerzy Sztwiertnia(wg powieści Reymonta)
zdjęcia: Andrzej Ramlau
muzyka: Adam Sławiński
scenografia: Bogdan S lle
montaż: Wnna Wilska
dźwięk: Krzysztof Wodziński
obsada: Małgorzata Pieczyńska(Majka Orłowska), Beata Tyszkiewicz(Cabińska), Marzena Trybała(Majkowska), Krzysztof Kowalewski(Cabiński), Władysław Kowalski(Głogowski), Piotr Dejmek(Władek), Bronisław Pawlik(Orłowski)
kierownik produkcji: Jerzy R. Michaluk
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Rondo"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP