Maskarada

Wielki aktor Michał Barczewski po kilkuletnim milczeniu powraca do działalności publicznej, obejmując dyrekcję Teatru Młodego Aktora. Do podjęcia decyzji skłoniła go postawa utalentowanego Jacka Burdy – aktora, który zagrał własną śmierć.
…Po wyborze na aktora roku Jacek Burda udziela kontrowersyjnego wywiadu radiowego. Próbuje w nim okreslić swój stosunek do mistrza i nauczyciela – Barczewskiego, który przed kilku laty zaszył się w leśnej samotni. Mimo przestróg znajomych usiłujących powstrzymać go przed artystycznym naśladowaniem mistrza, Jacek szuka kontaktu z Michałem.
W trakcie przygotowań do musicalowej wersji utworu Witkacego, Burda przeczuwa kryzys twórczy. Udaje się z proźbą o pomoc do Barczewskiego. Jest świadkiem prowadzonych na odludziu eksperymentów teatralnych, szczególnie intryguje go etiuda aktorska "Śmierć artysty w lesie", którą Michał próbuje z Lolą, byłą żoną reżysera pracującego nad musicalem. Barczewski wciąga Jacka do gry, choć nie przestaje traktować go jak intruza.
Wbrew entuzjastycznym recenzjom spektaklu Jacek nie jest z siebie zadowolony. Ostentacyjnie rezygnuje z zaproponowanego kierownictwa Teatru Młodego Aktora, którego powstanie zainicjował. Wraca do samotni Michała, tym razem witany niezwykle serdecznie. Wieczorem wraz z Lolą i Barczewskim, uczestniczy w spektaklu absurdu. Pod wpływem narkotyków proponuje Loli odegranie "Śmierci artysty w lesie". Po przebudzeniu się z narkotycznego snu, aktorka znajduje obok siebie Burdę z podciętym gardłem…

scenariusz: Janusz Kijowski
zdjęcia: Przemysław Skwirczyński
muzyka: Janusz Stokłosa, Mariusz Bogdanowicz
scenografia: Halina Dobrowolska
montaż: Halina Prugar-Ketling
dźwięk: Lech Brański
obsada: Bogusław Linda(Jacek Burda), Zbigniew Zapasiewicz(Michał Barczewski), Teresa Budzisz-Krzyżanowska(Lola), Adrianna Biedrzyńska(Ewa), Jadwiga Jankowska-Cieślak(Zosia), Barbara Burska(Monika), Tadeusz Borowski(odpowiedzialny), Władysław Kowalski(Jerzy)
kierownik produkcji: Barbada Pec-Ślesicka
produkcja: Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego, Zespół Twórców Filmowych "Dom"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe