Maskarada

reż.

Janusz Kijowski

1986, 1 godz. 42 min

Wielki aktor Michał Barczewski po kilkuletnim milczeniu powraca do działalności publicznej, obejmując dyrekcję Teatru Młodego Aktora. Do podjęcia decyzji skłoniła go postawa utalentowanego Jacka Burdy – aktora, który zagrał własną śmierć.
…Po wyborze na aktora roku Jacek Burda udziela kontrowersyjnego wywiadu radiowego. Próbuje w nim okreslić swój stosunek do mistrza i nauczyciela – Barczewskiego, który przed kilku laty zaszył się w leśnej samotni. Mimo przestróg znajomych usiłujących powstrzymać go przed artystycznym naśladowaniem mistrza, Jacek szuka kontaktu z Michałem.
W trakcie przygotowań do musicalowej wersji utworu Witkacego, Burda przeczuwa kryzys twórczy. Udaje się z proźbą o pomoc do Barczewskiego. Jest świadkiem prowadzonych na odludziu eksperymentów teatralnych, szczególnie intryguje go etiuda aktorska "Śmierć artysty w lesie", którą Michał próbuje z Lolą, byłą żoną reżysera pracującego nad musicalem. Barczewski wciąga Jacka do gry, choć nie przestaje traktować go jak intruza.
Wbrew entuzjastycznym recenzjom spektaklu Jacek nie jest z siebie zadowolony. Ostentacyjnie rezygnuje z zaproponowanego kierownictwa Teatru Młodego Aktora, którego powstanie zainicjował. Wraca do samotni Michała, tym razem witany niezwykle serdecznie. Wieczorem wraz z Lolą i Barczewskim, uczestniczy w spektaklu absurdu. Pod wpływem narkotyków proponuje Loli odegranie "Śmierci artysty w lesie". Po przebudzeniu się z narkotycznego snu, aktorka znajduje obok siebie Burdę z podciętym gardłem…

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP