Ojcowizna

reż.

Franciszek Trzeciak

1986, 1 godz. 10 min

Jacek Kalisiński jako jedyny z licznego rodzeństwa zostaje na wsi do pomocy starym rodzicom w pracy na roli. Dzieje się to kosztem obiecującej kariery sportowej. Rezygnacja z dalszej nauki oburza Jolę, dziewczynę Jaśka. Wymaga jednak tego sytuacja rodzinna – ciężko chory ojciec przebywa w szpitalu.
Pewnedo dnia Jasiek spotyka w dyskotece Jolę w towarzystwie innego mężczyzny. W odruchu zazdrości zaprasza dziewczynę wraz z przyjaciółmi do drogiego lokalu. Rozdrażniony swobodnym zachowanie swoich gości, robi im awanturę, co prowadzi do zerwania z Jolą.
Nadchodzą żniwa. Jasiek ciężko pracuje – nikt z rodzeństwa nie pokwapił się do pomocy. Wszyscy natomiast przyjeżdżają na złote gody rodziców. Pod wpływem alkoholu Jasiek czyni im gorzkie wymówki i opuszcza dom rodzinny.
Na rynku w Kazimierzu trwają zdjęcia do filmu o awansie wiejskiej młodzieży. Reżyser angażuje Jaśka jako wykonawcę głównej roli. Znudzony atmosferą panującą w filmowym światku chłopak wraca do domu, gdzie trwają przygotowania do przekazania gospodarstwa państwu. Jasiek ostro przeciwstawia się decyzji rodziców.

scenariusz: Franciszek Trzeciak
zdjęcia: Krzysztof Miller, Janusz Kędziora
muzyka: Krzysztof Malstar
scenografia: Jan Żelawski
montaż: Zygmunt Duś
dźwięk: Marian Bogacki
obsada: Marek Kasprzyk(Jasiek Kaliciński), Janusz Paluszkiewicz(jego ojciec), Maria Klejdysz(jego matka), Jagoda Nowak(Jola), Janusz Fifowski, Franciszek Trzeciak, Monika Borys
kierownik produkcji: Tadeusz Baljon
produkcja: CWPiFT "Poltel"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP