Penelopy

Do trójmiasta przyjeżdżają trzy kobiety, żony marynarzy, którzy wracają po długim rejsie. Beata, Bożena i Magdalena, spędzają ze sobą całą dobę w sopockim hotelu, bo statek się spóźnia. Przedłużające się oczekiwanie stwarza okazję do rozmów, zwierzeń i wspomnień. Każda z nich ma problemy z samotnością, choć każda przeżywa je na własny sposób.
Najmłodsza, Beata, ma w sobie najwięcej wiary i pogody. Zaakceptowała nawet to, że mąż nie pozwala jej kontunuować artystycznych zainteresowań, czy starych znajomości. Bożenie najbardziej doskwiera zmysłowa tęsknota, niezaspokojona namiętność do ukochanego Bronka. Wykrzykuje gorzkie słowa prawdy o swoim wyjałowionym życiu w obecności kręcącego się wokół kobiet wścipskiego dziennikarza.
Magdalena ma za soba najwięcej tragicznych doświadczeń. Jej pierwszy mąż, również pływający, zginął na morzu. Spotkała Piotra będąc w głębokiej depresji. Dzięki niemu odżyła psychicznie, ale cień jej pierwszego związku zaciążył na małżeństwie z Piotrem. Magdalena myśli teraz o rozwodzie.
Po niespokojnie spędzonej sylwestrowej nocy, wszystkie trzy są już w porcie, kiedy statek zawija do brzegu.

scenariusz: Lucyna Jakubiak
zdjęcia: Czesław Świrta
muzyka: Piotr Marczewski
scenografia: Andrzej Borecki, Jadwiga Plucińska-Skrzepinska
kostiumy: Beata Olszewska
montaż: Zbigniew Nawrocki
dźwięk: Jan Szmańda, Joanna Napieralska
obsada: Jana Svandow (Magdalena), Eva Vejmelkow (Beata), Monika Marciniak(Bożena), Stanisław Niwiński(Piotr), Marek Wysocki(Mirek), Włodzimierz Adamski(Bronek), Zygmunt Malanowicz(dziennikarz)
kierownik produkcji: Jerzy Szebesta
produkcja: ZPPF – Zespół "Profil"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe