Pogrzeb lwa

reż.

Jan Rutkiewicz

1986, 0 godz. 57 min

II wojna światowa, małe miasteczko na kresach wschodnich okupowanej Polski. W miasteczku panuje pozorny spokój, ale wojnę widać i tu – ludzkie zwłoki na ulicy, transporty do obozu koncentracyjnego. Henryk, młody drużnik kolejowy, który znalazł się w tym miejscu przypadkowo, spędza czas monotonnie i samotnie.
Pewnego dnia do miasteczka przyjeżdża prowincjonalny cyrk. Od pierwszego przedstawienia Henryka oczarowuje występująca w nim treserka lwa, Stella. Młody mężczyzna w wyobraźni idealizuje postać Stelli, do momentu wykonania przez nią nowego numeru – wyuzdanego tańca obliczonego na najniższe gusta. Gdy jednak niespodziewanie cyrkówka wezwie go do siebie, spełni jej życzenie. Stella okazuje się zniszczoną, starzejącą kobietą – przedtem Henryk osobiście jej nie poznał – a wezwała go, by pomógł przetransportować chorego lwa do lecznicy.
Lew zdycha, oficer niemiecki każe zdać jego skórę na posterunku. Henryk i Stella nie spełniają rozkazu, zakopują martwego lwa na peryferiach miasteczka. Ich poczynania obserwuje Józiuk, uczeń Henryka podejrzany o donoszenie Niemcom. W kilka dni potem młody dróżnik cudem unika aresztowania – widząc niemiecki samochód przed szlabanem, wskakuje do przejeżdżającego akurat pociągu.

scenariusz: Jerzy Gierałtowski, Jan Rutkiewicz(wg opowiadania Jerzego Gierałtowskiego "Pogrzeb lwa")
zdjęcia: Zbigniew Wichłacz
muzyka: Piotr Hertel
scenografia: Jacek Turewicz
montaż: Zenon Piórecki
dźwięk: Barbara Domaradzka
obsada: Wojciech Malajkat(Henryk), Ewa Szykulska(Stella), Ryszard Kotys(Kalinka), Paweł Nowisz(Potapczuk), Barbara Dzido-Lelińska(Potapczukowa)
kierownik produkcji: Urszula Orczykowska, Jacek Gwizdała
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Kadr"(dla Telewizji Polskiej)

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP