Powrót wabiszczura

reż.

Zbigniew Rebzda

1989, 1 godz. 39 min

W drodze do miasteczka Płowy potrąca sprzedawcę południowych owoców. Gdy szuka pomocy lekarskiej, jego córka zostaje zamordowana.
Do miasteczka, którego burmistrz większość czasu poświęca intymnym uciechom z Niebieskooką – matką córki Płowego, przybywają grupy młodzieży – punków, jeży, czubów. Burmistrz wita ich oficjalnie, wzywa do przestrzegania obowiązujących praw i obyczajów. Obecność nieproszonych przybyszy, ich zabawy, publiczne, swobodne poddawanie się zmysłom, zakłóca życie miasteczka, coraz bardziej ciąży jego mieszkańcom. Proszą Płowego, by wabiąc młodych dźwiękiem swej trąby wyprowadził ich z miasteczka. Jako zapłatę za usługę Płowy żąda Niebieskookiej, ale widząc opór burmistrza, zgadza się przyjąć złoto.
Po wyjściu z ratusza, na pytanie Niebieskookiej, dlaczego ją sprzedał, odpowiada, że ona zrobiła to wczesniej, następnie wyjmuje z futerału trąbę i zaczyna grać. Tłum punków ożywia się, rusza za nim, a wraz z nimi uciekają z miasteczka ich rówieśnicy.

scenariusz: Andrzej Makowiecki, Zbigniew Rebzda(na podstawie powieści Andrzeja Makowieckiego)
zdjęcia: Stefan Czyżewski
muzyka: Czesław Niemen
scenografia: Andrzej Przedworski
kostiumy: Michał Klimowski
montaż: Wanda Zeman
dźwięk: Barbara Domaradzka
obsada: Tadeusz Paradowicz(Płowy), Jana Śvandowa(Niebieskooka), Leon Niemczyk(burmistrz), Hanna Stankówna(żona burmistrza), Kazimierz Meres(komisarz)
kierownik produkcji: Marek Depczyński, Zbigniew Żmudzki
produkcja: ZPPF – Zespół "Profil"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP