Przyjaciel wesołego diabła

Dobry mędrzec Witalis zaopiekował się znalezionym w lesie podrzutkiem. Janek przywiązał się do swego opiekuna, odpłacając jego serdeczność iście synowską miłością. Nadszedł czas próby.
Witalis traci wzrok, a chłopiec postanawia dopomóc mu go odzyskać, choćby za cenę wyrzeczenia się ojca. Zaopatrzony w cudowny kryształ, wskazujący ludziom prawym drogę do domu, Janek wyrusza do Krainy Ciemności – jeśli zwycięży jego władcę, Witalis wyzdrowieje.
Droga jest trudna i pełna niebezpieczeństw. Pewnego dnia Janek spotyka Piszczałkę – diabła o wesołym usposobieniu, któremu doskwiera samotność. Nie zna on wprawdzie takich pojęć, jak "ojciec", "miłość" czy "tęsknota", ale wysłuchawszy opowieści chłopca, chce towarzyszyć mu w dalszej podróży.
Po wielu perypetiach docierają do Krainy Ciemności. Jej strażnicy odbierają Jankowi cudowny kryształ, ale chłopcu udaje się, dzięki Piszczałce, umknąć pogoni. Wraca jednak do podziemi, by wyzwać Ducha Ciemności na pojedynek. Wkrótce odzyskuje swój kryształ.
Obserwując radosne spotkanie Janka z ozdrowionym ojcem, Piszczałka po raz pierwszy w życiu przeżywa chwile wzruszenia.

scenariusz: Jerzy Łukaszewicz(wg powieści Kornela Makuszyńskiego)
zdjęcia: Jerzy Łukaszewicz
muzyka: Marek Biliński
scenografia: Piotr Dumała
montaż: Mirosława Garlicka
dźwięk: Janusz Rosół
obsada: Waldemar Kalisz(Janek), Piotr Dziamarski(Piszczałka), Franciszek Pieczka(Witalis), Zbigniew Grabski, Janusz Sterniński, Marcin Zdenicki, Krystyna Lech-Mączka
kierownik produkcji: Andrzej Zielonka
produkcja: Studio Małych Form Filmowych "Se-Ma-For" w łodzi

Legenda
Sekcje pozakonkursowe