Przypadek

reż.

Krzysztof Kieślowski

1981, 2 godz. 3 min

Po śmierci ojca Witek Długosz rezygnuje ze studiów medycznych. Postanawia wyjechać z Łodzi do Warszawy. Gdy wbiega na peron, pociąg rusza…
…Witek wskakuje w biegu. W pociągu poznaje starego działacza, który rekomenduje go wysokiemu funkcjonariuszowi partyjnemu. Witek podejmuje pracę w organizacji młodzieżowej, wywiązuje się nawet z najtrudniejszych zadań. Nieświadomie denuncjuje swoją dziewczynę, działaczkę opozycji. Chce zrezygnować ze swych funkcji, ale dziewczyna nie przyjmuje takiej rehabilitacji.
…Witek usiłuje wskoczyć do pędzącego pociągu, lecz zatrzymuje go sokista. Za bójkę z funkcjonariuszem zostaje skazany na miesiąc robót publicznych. Poznaje wtedy Marka, który wciąga go w działalność opozycyjną. Milicja likwiduje nielegalną drukarnię, w której pracował. Ponieważ Witek uniknął aresztowania, padają posądzenia o kolaborację.
…Witek spóźnia się na pociąg. Na dworcu spotyka koleżankę ze studiów. Pod jej wpływem wraca na uczelnię, zakłada rodzinę, podejmuje pracę, nie angażując się w jakąkolwiek działalność polityczną.

scenariusz: Krzysztof Kieślowski
zdjęcia: Krzysztof Pakulski
muzyka: Wojciech Kilar
scenografia: Andrzej Rafał Waltenberger
dźwięk: Michał Żarnecki
obsada: Bogusław Linda(Witek Długosz), Tadeusz Łomnicki(Werner), Zbigniew Zapasiewicz(Adam), Bogusława Pawelec(Czuszka), Marzena Trybała(Werka), Jacek Borkowski(Marek), Jacek Sas-Uhrynowski(Daniel), Adam Ferency(ksiądz), Monika Goździk(Olga), Zygmunt H bner(dziekan), Irena Byrska(ciotka)
kierownik produkcji: Jacek Szeligowski
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Tor"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP