Śmierć Johna L.

reż.

Tomasz Zygadło

1987, 1 godz. 42 min

Zbyszek Gąsior jest znanym solistą młodzieżowego zespołu muzycznego. W "trasie" obchodzi hucznie swe 35 urodziny – są tłumy dziewcząt wielbiących idola, strumieniami leje się alkohol. Podobne są wszystkie wieczory i noce Zbyszka. Jego koledzy starają się podtrzymać mit gwiazdora, ale w życiu młodego mężczyzny coś zaczyna się zmieniać. Męczą go ludzie, coraz częściej zastanawia się nad życiem i swoim stylem bycia. Jest wstrząśnięty chorobą i samobójstwem gitarzysty z zespołu – Wojtka. W dniach wolnych od koncertów odwiedza matkę i byłą żonę Olę, chodzi na spacery z synkiem. Przez jego krakowskie mieszkanie nadal przewijają się liczni znajomi i przypadkowi nieznajomi, ale Zbyszek jest w coraz gorszym stanie psychicznym. Czuje się samotny, dużo pije, zaniedbuje się. Dzięki znajomej Uli poznaje Weronikę, piękną dziewczynę, zawsze chodzącą z futerałem na skrzypce. Zbyszek ma nadzieję, że ta znajomość pozwoli mu wyrwać się z marazmu. Weronika okazuje się jednak bardzo przeciętną dziewczyną, pozującą na artystkę.
Występ na ślubie Uli, która wreszcie ułożyła swe życie, staje się dla Zbyszka przełomem. Zmęczony wraca do Krakowa, demoluje swe mieszkanie i idzie do czekającej w obskurnym pokoiku Weroniki.

scenariusz: Tomasz Zygadło
adaptacja: Grażyna Strachota(Ola)
zdjęcia: Zdzisław Kaczmarek
muzyka: Gaetano Cimarosa, Jan Sebastian Bach, Charles Gounod
scenografia: Przemysław Lewandowski
montaż: Józef Bartczak
dźwięk: Violetta Oktawiec
obsada: Wojciech Wysocki(Zbyszek Gąsior), Grzegorz Wons(Boy), Beata Paluch(Ula), Jolanta Piętek-Górecka(Weronika), Piotr Polk(Wojtek), Aniela Świderska(matka Zbyszka)
kierownik produkcji: Jerzy K. Frykowski
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Zodiak"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP