10 lat emocji

10 lat temu powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej, nierzadko określany dziś "Cudem nad Wisłą". Jak do tego doszło, jakie emocje towarzyszyły twórcom Instytutu i twórcom filmów, których realizację umożliwił PISF. W naszym filmie zaglądamy za kulisy wydarzeń ostatnich 10-ciu lat, które doprowadziły polską sztukę filmowa do Oscara.
10 lat emocji

11 minut

Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona-aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, niefrasobliwy handlarz narkotyków, dziewczyna z ukochanym psem, sprzedawca hot dogów z niejasną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista myjący hotelowe okna, sędziwy malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem i grupa głodnych zakonnic. Przekrój mieszkańców współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.
11 minut

303

Narratorami filmu są dzieci trzech pilotów legendarnego Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki: Urbanowicza, Ferica, Kenta. Urodzeni poza granicami, nie mówią po polsku i do niedawna nie mieli z Polską styczności. Historyczny kontekst przedstawiony jest przez naocznych świadków wydarzeń, również pilotów 303 i towarzyszy bohaterów w czasie ewakuacji z Polski w 1939 roku. 
Próba spojrzenia na fenomen Dywizjonu 303 oczami nie-Polaków, pozwala wydobyć anglosaski punkt widzenia na bliską Polakom historię.

303

Ada! To nie wypada!

Jedna z najlepszych komedii pomyłek lat 30-tych. Doborowa obsada, przebojowe piosenki i nade wszystko przekomiczne dialogi. W tytułowej roli obsadzono świetną aktorkę, charakterystyczną Lodę Niemirzankę. Partnerują jej amant Aleksander Żabczyński, oraz jeden z najlepszych (obok Adolfa Dymszy) komików Antoni Fertner.
Prezentowana dziś wersja powstała z zestawienia trzech zachowanych, niekompletnych kopii filmu. Dzięki rekonstrukcji cyfrowej materiał odznacza się dużo lepszą jakością obrazu i dźwięku, a także jest o blisko 9 minut dłuższy od znanej dotychczas wersji.

Ada! To nie wypada!

Agatka i Kaktus

Agatka ciągle podlewa kaktus, który stoi w jej pokoju, chociaż Cyryl zwraca jej uwagę, że kaktusy nie lubią zbyt dużo wody. Na biurku Agatki stoi zbudowana z kasztanów i plasteliny zagroda z konikami. Nagle Agatka widzi, że zagroda jest pusta oraz, że zniknął też Kaktus z parapetu. Agatka postanawia odszukać swoje koniki i wraz z Cyrylem przenoszą się na prerię. Po wielu przygodach udaje się jej odnaleźć więzione przez Kaktusa koniki w wagonie kolejowym. Po obietnicy, że już więcej nie będzie ciągle go podlewać, Katus zgadza się spełnić jej prośbę i wszyscy szczęśliwi wracają do domu.
Agatka i Kaktus

Agatka i Kurz

Agatka pod nieobecność rodziców idzie na strych. Jest tam wiele ciekawych rzeczy. Agatka podnosi wieko starego kufra i ku swojemu zdziwieniu uwalnia Kurz, który natychmiast ucieka ze strychu i zaczyna bałaganić w całym domu. Na nic nie zdają się prośby Cyryla i Agatki, aby wrócił tam, gdzie jego miejsce. Kurzowi najbardziej podoba się pokój Agatki, buszuje wśród porozrzucanych rzeczy i książek. Zagląda też do pokoju rodziców i przebiera się w rzeczy taty. Zrozpaczona Agatka w końcu bierze odkurzacz i sprząta nie tylko swój pokój, ale każde miejsce, gdzie Kurz czuł się dobrze…
Agatka i Kurz

Agatka i Mydło

Mama upomina Agatkę, aby po przesadzaniu kwiatów umyła ręce. Agatka, mimo protestów Chomika Cyryla, zabiera go ze sobą do łazienki. Nagle Zielone Mydełko wyskakuje z rąk Agatki i nurkuje w umywalce. Agatka wraz z nim przenosi się do Mydłolandii gdzie trwają zawody w biciu piany i puszczaniu mydlanych baniek. Agatka i Cyryl kibicują swojemu przyjacielowi, a kiedy Zielone Mydełko, z powodu niesportowego zachowania jednego z zawodników, chce wycofać się z konkursu, Agatka motywuje go do dalszych występów, dzięki czemu Zielone Mydełko zwycięża. W realnym świecie Agatka już nie protestuje, gdy Mama prosi ją, aby zawsze myła ręce…
Agatka i Mydło

Agatka i Papiernik

Agatka znajduje porwany notes i oskarża Cyryla. Ten zasłania się jakimś… Papiernikiem. Wkrótce okazuje się, że ów Papiernik wyrywa Agatce książkę, którą czyta Cyrylowi i rozrywa kartkę. Papiernika szczególnie interesuje opowieść o grajku, który wyprowadził z miasta szczury, ponieważ, jak mówi, Papierniki mają ten sam problem. Agatka postanawia pomóc Papiernikom i zabiera Żabę Klementynę, która śpiewa i może przepędzi szczury. Na miejscu okazuje się, że Papierniki żyją pod ziemią razem z… Kretami. Agatka doprowadza do porozumienia i wzajemnej przyjaźni. W realnym świecie Julek, brat Agatki, skleja rozdartą kartkę książki i napomina, aby na przyszłość bardziej uważała...
Agatka i Papiernik