Laureaci

XIII

Wielka Nagroda Festiwalu „Złote Lwy Gdańskie”
„Krótki film o miłości” oraz „Krótki film o zabijaniu”, reżyseria: Krzysztof Kieślowski

Nagroda Specjalna
Jury
„Kobieta samotna”, reżyseria: Agnieszka Holland

Nagrody Główne „Srebrne Lwy Gdańskie”
reżyseria:
Robert Gliński – „Łabędzi śpiew”
Andrzej Kotkowski – „Obywatel Piszczyk”
scenariusz: Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz – „Krótki film o miłości”


„Brązowe Lwy Gdańskie”

debiut kinowy: Krzysztof Krauze – „Nowy Jork, czwarta rano”
nagrody aktorskie:
role pierwszoplanowe:
Maria Chwalibóg – „Kobieta samotna”
Grażyna Szapołowska – „Krótki film o miłości”
Bogusław Linda – „Kobieta samotna”
role drugoplanowe:
Stefania Iwińska – „Krótki film o miłości”
Bronisław Pawlik – „Tabu”
zdjęcia: Witold Adamek – „Krótki film o miłości”, „Dotknięci”, „Obywatel Piszczyk”
scenografia: Janusz Sosnowski – „Kingsajz”
muzyka: Jerzy Satanowski – „Schodami w górę, schodami w dół”
dźwięk: Janusz Rosół – „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”
montaż: Jadwiga Zajiček – „Zabij mnie glino”
kostiumy: Jolanta Jackowska – „Schodami w górę, schodami w dół”

Nagroda Fundacji Kultury Polskiej
Jan Peszek – „Łabędzi śpiew”

Nagroda dziennikarzy
„Dotknięci”, reżyseria: Wiesław Saniewski

Pozaregulaminową nagrodę „Artura” , przyznawaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii, otrzymał film „Na srebrnym globie”, reżyseria Andrzej Żuławski.

Koło Reżyserów SFP i Zespoły Polskich Producentów Filmowych postanowiły wyróżnić Dorotę Ostrowską-Orlińską, kierownika produkcji – za wyniki ekonomiczne i stwarzanie optymalnych warunków do pracy na planie filmowym.

Wielka Nagroda Festiwalu „Złote Lwy Gdańskie”
„Krótki film o miłości” oraz „Krótki film o zabijaniu”, reżyseria: Krzysztof Kieślowski

Nagroda Specjalna
Jury
„Kobieta samotna”, reżyseria: Agnieszka Holland

Nagrody Główne „Srebrne Lwy Gdańskie”
reżyseria:
Robert Gliński – „Łabędzi śpiew”
Andrzej Kotkowski – „Obywatel Piszczyk”
scenariusz: Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz – „Krótki film o miłości”


„Brązowe Lwy Gdańskie”

debiut kinowy: Krzysztof Krauze – „Nowy Jork, czwarta rano”
nagrody aktorskie:
role pierwszoplanowe:
Maria Chwalibóg – „Kobieta samotna”
Grażyna Szapołowska – „Krótki film o miłości”
Bogusław Linda – „Kobieta samotna”
role drugoplanowe:
Stefania Iwińska – „Krótki film o miłości”
Bronisław Pawlik – „Tabu”
zdjęcia: Witold Adamek – „Krótki film o miłości”, „Dotknięci”, „Obywatel Piszczyk”
scenografia: Janusz Sosnowski – „Kingsajz”
muzyka: Jerzy Satanowski – „Schodami w górę, schodami w dół”
dźwięk: Janusz Rosół – „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”
montaż: Jadwiga Zajiček – „Zabij mnie glino”
kostiumy: Jolanta Jackowska – „Schodami w górę, schodami w dół”

Nagroda Fundacji Kultury Polskiej
Jan Peszek – „Łabędzi śpiew”

Nagroda dziennikarzy
„Dotknięci”, reżyseria: Wiesław Saniewski

Pozaregulaminową nagrodę „Artura” , przyznawaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii, otrzymał film „Na srebrnym globie”, reżyseria Andrzej Żuławski.

Koło Reżyserów SFP i Zespoły Polskich Producentów Filmowych postanowiły wyróżnić Dorotę Ostrowską-Orlińską, kierownika produkcji – za wyniki ekonomiczne i stwarzanie optymalnych warunków do pracy na planie filmowym.