70 LAT WFDIF: CYKL JUBILEUSZOWY – Blok IV

70 LAT WFDIF: CYKL JUBILEUSZOWY – Blok IV

reż.

Jerzy Ziarnik, Adam Sajnuk

2015, 1 godz. 58 min

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ulicy Chełmskiej 21 w Warszawie to legendarna instytucja, w której od 70 lat powstają polskie filmy. Jubileusz jest okazją do prezentacji podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych najważniejszych osiągnięć, bogatego dorobku filmowego i historii Wytwórni.

Zapraszamy na cztery wyjątkowe pokazy – każdy złożony z innych, wybranych filmów dokumentalnych i fabularnych, powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Projekcje w Gdyńskim Centrum Filmowym wzbogacone zostaną przedmową red. Andrzeja Bukowieckiego.

Założona w 1949 roku, początkowo jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej, WFDIF szybko stała się ważnym ośrodkiem dla filmu fabularnego. Obecnie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce i prężnie funkcjonującą instytucją kultury. Obchody 70-lecia WFDiF współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pokaz III

Na Planie – (film dokumentalny, 1968, reż. Jerzy Ziarnik, 18 minut)
Jeden z pierwszych reportaży z planu filmowego. Jerzy Ziarnik dokumentuje proces powstawania filmu „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy, skupiając się na pracy samego reżysera i procesie budowania filmowych postaci. W filmie jesteśmy świadkami pełnych emocji rozmów Wajdy z aktorami, m.in. Danielem Olbrychskim, Andrzejem Łapickim i Elżbietą Czyżewską.

Teatroteka – Zakład Doświadczalny Solidarność
(2015, tekst: Szymon Bogacz, reż. Adam Sajnuk, 90 minut)
W sztuce, która znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku, autor próbuje zmierzyć się z legendą Solidarności. Jej dzieje, od strajków sierpniowych, przez stan wojenny, wizytę papieską, aż po dzień dzisiejszy, poznajemy poprzez losy młodej dziewczyny, Grażyny, która po skończeniu studiów i wakacjach nad morzem w 1980 roku, podejmuje pracę w jednym z dolnośląskich zakładów i zapisuje się do nowopowstałego związku.
Obsada: Edyta Olszówka, Jolanta Olszewska, Grzegorz Małecki, Sławomira Łozińska, Tadeusz Chudecki

„Teatroteka” to autorski projekt WFDiF, na który składają się ekranizacje współczesnej polskiej dramaturgii. W latach 2013-2019 w ramach projektu powstało 50 oryginalnych realizacji.

Teatroteka Młodego Człowieka – making of (10 minut)
Reportaż z planu nowego projektu WFDiF pt. „Teatroteka Młodego Człowieka”, skierowanego do młodej widowni.

Łączny czas projekcji: 118 minut

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje pozakonkursowe