Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym!
W ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni zaprezentowana zostanie wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawie towarzyszyć będzie promocja polsko–angielskiego katalogu przedstawiającego najciekawsze plakaty do filmów mistrza światowego kina, począwszy od „Noża w wodzie” (1961) po „Wenus w futrze” (2013).
To wielka satysfakcja i zachwycająca okoliczność, że właśnie na jubileuszowym Festiwalu Filmowym łódzkie Muzeum Kinematografii może pokazać wystawę poświęconą artystycznym wizjom Romana Polańskiego – mówi Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi. – Już w czasach, gdy Festiwal stawiał swoje pierwsze kroki, o najsłynniejszym absolwencie Szkoły Filmowej w Łodzi śpiewano na Broadwayu, a później w głośnym filmie „Hair” Formana, którego bohater Bukowski chciał być jak „Fellini, Antonioni i jego rodak Polański”. W ujęciu kuratorów wystawy dzieła Polańskiego przeglądają się w artystycznej formie plakatu, a bogactwo i różnorodność prac grafików uzmysławiają, jak fenomenalna, wielowarstwowa i inspirująca, nie tylko dla filmowców, jest jego twórczość.
Styl Romana Polańskiego jest niepodrabialny: wielu reżyserów próbowało i wciąż próbuje osiągnąć podobną równowagę humoru, grozy i groteski, ale pozostaje ona domeną Mistrza – komentuje Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. – Wystawa, którą będziemy w tym roku gościć w Gdyni, jest wspaniałym świadectwem popularności filmów Polańskiego na całym świecie, a jednocześnie pokazuje wielość interpretacji, jakim twórcy plakatów poddawali jego twórczość. Cieszymy się, że nasza współpraca z Muzeum Kinematografii w Łodzi jest kontynuowana w tak świetnym stylu i już teraz zapraszamy na wystawę
Wystawę, goszczącą podczas 40. FFG, będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni do 15 listopada 2015 roku.
Główni partnerzy wystawy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Kino Polska, Stowarzyszenie KinoArt.
Wystawa została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerzy: Filmoteka Narodowa w Warszawie, Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho ponožky w Pradze, Cinemateket Norsk Filminstitutt, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe i Instytut Filmowy, Bundesarchiv w Berlinie. Honorowy patronat objął Andrzej Wajda.
Opracowanie plastyczne: Sławomir Bit
Realizacja: Muzeum Kinematografii w Łodzi